Category: СДК

УКРАИНА ПОТВРДИ ДЕКА ПОЧНАЛА СО ОФАНЗИВНИ ОПЕРАЦИИ НА ИСТОКОТ

Украинските сили се префрлија на офанзивните активности во некои области, изјави заменик-министерката за одбрана Хана Маљар. Извори од украинската војска […]

The post УКРАИНА ПОТВРДИ ДЕКА ПОЧНАЛА СО ОФАНЗИВНИ ОПЕРАЦИИ НА ИСТОКОТ appeared first on Сакам Да Кажам.

Read More

ГОЛЕМ ДЕЛ ОД ГРАЃАНИТЕ КОИ СЕ ПРОТИВ УСТАВНИТЕ ИЗМЕНИ НЕ СЕ ПРОТИВ ЕУ, ТУКУ ИМААТ ОПРАВДАН СТРАВ ДЕКА ОВА НЕ Е КРАЈ НА БАРАЊАТА, ВЕЛИ ШЕКЕРИНСКА

Поранешната министерка за одбрана Радмила Шекеринска, која сега е потпретседателка на Партијата на европски социјалисти, вели дека се оправдани стравовите […]

The post ГОЛЕМ ДЕЛ ОД ГРАЃАНИТЕ КОИ СЕ ПРОТИВ УСТАВНИТЕ ИЗМЕНИ НЕ СЕ ПРОТИВ ЕУ, ТУКУ ИМААТ ОПРАВДАН СТРАВ ДЕКА ОВА НЕ Е КРАЈ НА БАРАЊАТА, ВЕЛИ ШЕКЕРИНСКА appeared first on Сакам Да Кажам.

Read More

БАРАЊЕ ЗА УПИС НА НОВОРОДЕНЧЕ МОЖЕ ДА СЕ ПОДНЕСЕ И ЕЛЕКТРОНСКИ, РЕКОА МЕЏИТИ И АЛИУ

Преку националниот портал www.uslugi.gov.mk е можно да се врши електронски упис на новороденче за издавање извод од матична книга на […]

The post БАРАЊЕ ЗА УПИС НА НОВОРОДЕНЧЕ МОЖЕ ДА СЕ ПОДНЕСЕ И ЕЛЕКТРОНСКИ, РЕКОА МЕЏИТИ И АЛИУ appeared first on Сакам Да Кажам.

Read More

СО ЛИТУРГИЈА ВО ОХРИД ЦРКВАТА НА ВРАНИШКОВСКИ ПРИПОЕНА КОН МПЦ-ОА, СИНОДОТ ЌЕ ЈА ПОТВРДИ ОДЛУКАТА НА 20 ЈУНИ

Со света архиерејска литургија во црквата „Света Софија“ во Охрид, денеска беше припоена црквата на Јован Вранишковски Православна Охридска Архиепископија […]

The post СО ЛИТУРГИЈА ВО ОХРИД ЦРКВАТА НА ВРАНИШКОВСКИ ПРИПОЕНА КОН МПЦ-ОА, СИНОДОТ ЌЕ ЈА ПОТВРДИ ОДЛУКАТА НА 20 ЈУНИ appeared first on Сакам Да Кажам.

Read More

УСЛОВНИ КАЗНИ ЗА ДИРЕКТОРИТЕ И ОСЛОБОДИТЕЛНА ПРЕСУДА ЗА ДОКТОРОТ БОБАН ВУЧЕСКИ ЗА ПОЖАРОТ ВО КОВИД БОЛНИЦАТА ВО ТЕТОВО

Основниот суд Тетово ги изрече пресудите за обвинетите во врска со пожарот што изби во модуларната ковид болница во Тетово […]

The post УСЛОВНИ КАЗНИ ЗА ДИРЕКТОРИТЕ И ОСЛОБОДИТЕЛНА ПРЕСУДА ЗА ДОКТОРОТ БОБАН ВУЧЕСКИ ЗА ПОЖАРОТ ВО КОВИД БОЛНИЦАТА ВО ТЕТОВО appeared first on Сакам Да Кажам.

Read More

ШВЕДСКА ЌЕ ГО ОРГАНИЗИРА ПРВОТО ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО ВО СЕКС, ЌЕ ИМА 16 ДИСЦИПЛИНИ

Откако стана првата земја која го прогласи сексот за спорт, Шведска ќе биде домаќин и на првото Европско првенство во […]

The post ШВЕДСКА ЌЕ ГО ОРГАНИЗИРА ПРВОТО ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО ВО СЕКС, ЌЕ ИМА 16 ДИСЦИПЛИНИ appeared first on Сакам Да Кажам.

Read More

ПОЛА МИЛИОН ЛУЃЕ ПРОТЕСТИРААТ ВО ВАРШАВА ПРОТИВ ДЕСНИЧАРСКАТА ВЛАДА

Стотици илјади луѓе се собраа денеска во Варшава на 34-годишнината од одржувањето на првите поствоени демократски избори во Полска, на […]

The post ПОЛА МИЛИОН ЛУЃЕ ПРОТЕСТИРААТ ВО ВАРШАВА ПРОТИВ ДЕСНИЧАРСКАТА ВЛАДА appeared first on Сакам Да Кажам.

Read More

ПУТИН НАРЕДИ НАЈПОЗНАТАТА РУСКА ИКОНА ДА СЕ ПРЕСЕЛИ ОД МУЗЕЈ ВО ЦРКВА, И ПОКРАЈ ПРОТЕСТИТЕ НА ЕКСПЕРТИТЕ

Најпознатата руска икона денеска беше преселена од музеј во главниот московски православен храм, и покрај жестоките протести на нејзините досегашни […]

The post ПУТИН НАРЕДИ НАЈПОЗНАТАТА РУСКА ИКОНА ДА СЕ ПРЕСЕЛИ ОД МУЗЕЈ ВО ЦРКВА, И ПОКРАЈ ПРОТЕСТИТЕ НА ЕКСПЕРТИТЕ appeared first on Сакам Да Кажам.

Read More

ДАРИО ИВАНОВСКИ И БУГАРКАТА СУЛЕЈМАН СЛАВЕА НА ПОЛУМАРАТОНОТ НА „ОХРИД ТРЧАТ“

Домашниот тркач Дарио Ивановски и Бугарката Билшерин Сулејман се победниците на полумаратонот што се одржа денеска низ улиците на Охрид […]

The post ДАРИО ИВАНОВСКИ И БУГАРКАТА СУЛЕЈМАН СЛАВЕА НА ПОЛУМАРАТОНОТ НА „ОХРИД ТРЧАТ“ appeared first on Сакам Да Кажам.

Read More

ЧЕТВРТАТА ПАРАДА НА ГОРДОСТА ВО СКОПЈЕ ЌЕ СЕ ОДРЖИ НА 24 ЈУНИ ПОД МОТОТО „ГЛАСНИ И ГОРДИ!“

Четвртата Парада на гордоста во Скопје (Скопје прајд) ќе се одржи на 24 јуни под мотото „Гласни и горди!“, објави […]

The post ЧЕТВРТАТА ПАРАДА НА ГОРДОСТА ВО СКОПЈЕ ЌЕ СЕ ОДРЖИ НА 24 ЈУНИ ПОД МОТОТО „ГЛАСНИ И ГОРДИ!“ appeared first on Сакам Да Кажам.

Read More