Category: Media

Граѓаните се уште се скептични за букирање на летни аранжмани

ИЗВОР: АЛФА Граѓаните се уште се скептични за букирање на летни аранжмани, велат од туристичкиот сектор и покрај најавите на надлежните дека Грција од 15 мај ги отвора границите за македонските туристи. Интерес има, пред се кај оние граѓани кои веќе ја примиле анти ковид вакцината и кои се надеваат дека со приложен сертификат ќе […]

Read More

Османи: Северна Македонија ги исполни сите критериуми, дури и ги надмина за почеток на преговори со ЕУ

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска изјави оти не мисли дека Република Северна Македонија и Албанија ќе бидат раздовени на патот кон ЕУ, оти тоа е погрешна дебата, како и дека не треба да се откажеме од можноста да се одржи меѓувладината конференција во јуни и да почнеме со разговори и со евентуална техничка […]

Read More

Бислимоски: Нема да дозволиме зголемување на цената на струјата

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) Марко Бислимоски порачува дека во јуни или јули годинава нема да дозволат зголемување на цената на струјата на регулираниот пазар. -РКЕ вообичаено во јуни или во јули ги носи своите одлуки за цени на електрична енергија, но ќе ги преземе сите механизми кои и се […]

Read More

Не е работа на Мицкоски и Пендаровски да коментираат судски одлуки, така се врши притисок – Фокус

Шефицата на обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, во вечерашното интервју за „360 степени“ рече дека недозволиво е Христијан Мицкоски и Стево Пендаровски како лидер на најголемата опозициска партија и претседателот на државата да коментираат судски одлуки. -Сметам дека лидерот на најголемата опозициска партија, кој може на следни парламентарни избори да […]

Read More

СПАСЕН АРХИВСКИОТ МАТЕРИЈАЛ ОД РАДИО БИТОЛА

Државниот Архив од Битола денес изврши преземање на архивски материјал од култното Радио Битола, кое веќе 11 години не работи. […]

The post СПАСЕН АРХИВСКИОТ МАТЕРИЈАЛ ОД РАДИО БИТОЛА appeared first on Сакам Да Кажам.

Read More

СЗО ЈА ОДОБРИ КОВИД ВАКЦИНАТА НА КИНЕСКАТА КОМПАНИЈА „СИНОФАРМ“

Светската здравствена организација издаде итно одобрение за ковид вакцината направена од кинеската компанија „Синофарм“. Ова е прва вакцина од незападна […]

The post СЗО ЈА ОДОБРИ КОВИД ВАКЦИНАТА НА КИНЕСКАТА КОМПАНИЈА „СИНОФАРМ“ appeared first on Сакам Да Кажам.

Read More

ИНВЕСТИТОРИ НА НАЈГРУБ НАЧИН НИ СЕ ЗАКАНУВААТ СО ТУЖБИ АКО НЕ ИМ ДОЗВОЛИМЕ ДА ГРАДАТ КАЈ „ТРЕСКА“, СЕ ПОЖАЛИЈА БОГДАНОВИЌ И СОВЕТНИЦИТЕ 

Градоначалникот на Општина Центар и советниците во Советот добиле закана од инвеститорите и сопствениците на земјиште кај фабриката „Треска“, дека […]

The post ИНВЕСТИТОРИ НА НАЈГРУБ НАЧИН НИ СЕ ЗАКАНУВААТ СО ТУЖБИ АКО НЕ ИМ ДОЗВОЛИМЕ ДА ГРАДАТ КАЈ „ТРЕСКА“, СЕ ПОЖАЛИЈА БОГДАНОВИЌ И СОВЕТНИЦИТЕ  appeared first on Сакам Да Кажам.

Read More

ЕДВАЈ 4-5 МИНУТИ РАЗГОВАРАМЕ ЗА 27 АПРИЛ, ТОА БЕШЕ САМО ПОВОД ВМРО-ДПМНЕ ДА ГИ ОДМРЗНЕ ОДНОСИТЕ СО МЕНЕ, РЕЧЕ ПЕНДАРОВСКИ ПО СРЕДБАТА СО МИЦКОСКИ

Претседателот Стево Пендаровски и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска имаа средба во вилата Водно и, како што изјавија двајцата, […]

The post ЕДВАЈ 4-5 МИНУТИ РАЗГОВАРАМЕ ЗА 27 АПРИЛ, ТОА БЕШЕ САМО ПОВОД ВМРО-ДПМНЕ ДА ГИ ОДМРЗНЕ ОДНОСИТЕ СО МЕНЕ, РЕЧЕ ПЕНДАРОВСКИ ПО СРЕДБАТА СО МИЦКОСКИ appeared first on Сакам Да Кажам.

Read More

Конзервативците на Џонсон ги освојуваат упориштата на Лабуристите на локалните избори

Владејачката Конзервативна партија на британскиот премиер Борис Џонсон е пред историска изборна победа против опозициската Лабуристичка партија. Раните резултати покажуваат дека Конзервативците водат низ североисточниот и централниот дел на Англија, кои важат за традиционални лабуристички територии. Првичните резултати укажуваат Лабуристите ја загубија власта и во северниот град Хартлпул за прв пат во 57 години. Изборните […]

Read More