tvstanici

„ПО ВЛЕЧКИ“ ГИ ГАСАТ ПОЖАРИТЕ НИЗ МАКЕДОНИЈА Вработените во „Македонски шуми“ без опрема се во првите редови

Прашан како луѓето од ЈП „Македонски шуми“ се оставени без заштитни униформи и буквално како што рече тој гасат по влечки, заменик генералниот директор на ЈП „Македонски шуми“, Кирил Михаилов вели дека изминатите години ништо не е инвестирано. – Значи тоа што го имаме нели сега условно кажано по влечки, е земено поодамна во периодот […]

Read More

УЖАС ВО СТРУМИЦА 53-годишен струмичанец извршил обљуба врз малолетник со пречки во развојот

Полицијата сомничи 53 годишен жител на Струмица дека извршил обљува врз малолетно лице со пречки во развојот. Како што соопштија од СВР Струмица, осомничениот бил уапсен вчера во 18:25 часот, а се сомничи дека во 11:30 часот во подрумски простории на станбена зграда во Струмица ја извршил обљубата. Лицето било задржано во Полициската станица во […]

Read More

КОГА ПРОДАВАЧ НА САЈБЕР-БЕЗБЕДНОСТ ПРЕДИЗВИКА СВЕТСКИ ИТ-ИНЦИДЕНТ… Дефектот е решен, но ќе требаат денови за да се среди сѐ, вели Мајкрософт

Мајкрософт објави дека проблемот зад падот на 365 негови апликации и услуги е решен, но дека последиците од дефектот што го наруши глобалниот бизнис и сообраќајот ќе продолжат да влијаат на некои корисници. Компанијата претходно соопшти дека проблемот се должи на „ажурирање од софтверска платформа од трета страна“ – што сега е потврдено како „Краудстрајк“. […]

Read More

ВИЕТНАМ СЕ ПРОСТИ ОД НАЈМОЌНИОТ ЛИДЕР Почина претседателот Нуен Фу Тронг

Нуен Фу Тронг, најмоќниот современ лидер на Виетнам и архитект на најголемата антикорупциска кампања во земјата, почина денеска на 80-годишна возраст. Нуен од 2011 година до денеска ја извршуваше функцијата генерален секретар на Комунистичката партија. Под негово водство илјадници луѓе беа уапсени под обвиненија за корупција, а во еднопартиската држава се интензивираше репресијата против дисидентите […]

Read More

ПРВИ ЗАГУБИ НА КОМПАНИИТЕ ОДГОВОРНИ ЗА ХАВАРИЈАТА НА ИТ СИСТЕМИТЕ ВО СВЕТОТ Паднаа акциите на „Краудстрајк“ и на „Мајкрософт“

По хаваријата на ИТ системите со  која беа прекинати услугите на авиокомпаниите, банките и компаниите за финансиски услуги, ТВ и радио станиците и супермаркетите во светот, паднаа и акциите на двете компании одговорни за тоа. Акциите на компанијата за сајбер безбедност „Краудстрајк“ (Crowdstrike)  која презеде одговорност за хаваријата паднаа за дури 21%.   За 2,8% […]

Read More

„За семејството“ се емитува на кабловската Хепи во 17.30 часот

Популарната серија “За семејството” која во центарот на дејството ги опфаќа животните борби и предизвици со кои се соочуваат младите тинејџери, неодамна заврши во матичната земја. Пред неколку месеци, серијата започна со прикажување и во соседна Србија на телевизија Хепи каде се емитува секој ден, од понеделник до недела во 17.30 часот со реприза навечер …

The post „За семејството“ се емитува на кабловската Хепи во 17.30 часот first appeared on ТВ Пакет.

Read More

Ова лето на Телма се забавуваме и готвиме со „Кујната на Луана”

Опкружена со роднините и гостите кои сакаат добра храна, Луана го зема своето волшебно стапче и импровизира вкусни јадења до совршенство. Едноставен, лесен и достапен на сите, тоа е стилот на Луана. Во друштво или сама, таа ќе ве натера да ја ставите престилката и повторно да го откриете задоволството на готвењето со леснотија! Ова …

The post Ова лето на Телма се забавуваме и готвиме со „Кујната на Луана” first appeared on ТВ Пакет.

Read More

Србија уште од сега го почна процесот зa песна за Евровизија 2025

Јавниот сервис на Србија, РТС, го започнува процесот на избор за песна што ќе ја претставува Србија на Песна на Евровизија 2025 година. Песна за Европа 2025 според коментаторот на државната телевизија повторно ќе биде местото каде Србија ќе ги гледа, ќе се восхитува и ќе ги избира најдобрите песни од светот на најпопуларната музика …

The post Србија уште од сега го почна процесот зa песна за Евровизија 2025 first appeared on ТВ Пакет.

Read More

Реприза на шпанската серија „Живот без дозвола“ летово на Телма

Шпанската серија “Живот без дозвола” ќе нè воведе во животот на моќниот Немо Бандеира, кој дознава дека боледува од Алцхајмерова болест и треба да го одбере својот наследник на империјата, која не ја стекнал на легален начин. Неговите деца немаат интерес за тоа, но тука е Марио. Немо го одгледал како свој син, но не …

The post Реприза на шпанската серија „Живот без дозвола“ летово на Телма first appeared on ТВ Пакет.

Read More

САТИРАТА КОШТА Новинарка ќе ѝ плати отштета од 5.000 евра на Мелони бидејќи ја исмејувала

Судот во Милано ѝ наложи на новинарката Џулија Кортес да ѝ плати на италијанската премиерка, Џорџа Мелони, отштета од вкупно 5.000 евра бидејќи ја исмевала на социјалните мрежи. Новинарката и во октомври 2021 година доби условна казна од 1.200 евра поради исмејување на висината на премиерката на Икс (поранешен Твитер), а објави и ретуширана фотографија […]

Read More

Adblocker detected! Please consider reading this notice.

We've detected that you are using AdBlock Plus or some other adblocking software which is preventing the page from fully loading.

We don't have any banner, Flash, animation, obnoxious sound, or popup ad. We do not implement these annoying types of ads!

We need money to operate the site, and almost all of it comes from our online advertising.

Please add tvstanici.net to your ad blocking whitelist or disable your adblocking software.

×