tvstanici

Војската оди од врата до врата и проверува дали се почитува карантинот. Ќе бидат заклучени пет недели (видео)

ИЗВОР: ВО ЦЕНТАР Австралиските војници од денес се распоредени на улиците на најголемиот австралискиот град Сиднеј за да се обезбедат дека позитивните лица на коронавирус го почитуваат карантинот. Околу 300 војници пристигнаа во Сиднеј на барање на државната полиција на Нов Јужен Велс. Тие ќе достават пакети со храна и ќе проверуваат од врата до […]

Read More

Загина млад мотоциклист од Делчево – Фокус

Утрово во селото Стамер, загина млад мотоциклист од Делчево, пренесуваат од Министерството за внатрешни работи. „На 02.08.2021 во 04.50 часот било пријавено дека во с.Стамер, делчевско, Д.Д.(28) од с.Стамер, управувајќи моторцикл, изгубил контрола и паднал. Д.Д. починал на местото на незгодата, а смрт констатирал лекар од Итната медицинска помош. Извршен бил увид од увидна екипа […]

Read More

На 2 август Мицкоски ни честиташе Велигден место Илинден. Место да се пука од црешовото топче на 41 степен ќе треба да се вапцаат јајца (видео)

ИЗВОР: ВО ЦЕНТАР Лидерот на македонската опозиција, Христијан Мицкоски традиционално 2-ри август, големиот македонски државен и верски празник, Илинден, го слави во Ташмаруништа. Така беше и оваа година. На својот настап пред симпатизерите на опозицијата и другите граѓани кои дојдоа да го проследат неговиот настап во Ташмаруништа, Мицкоски повика на обединување против власта на СДСМ […]

Read More

Заев уверува дека Бугарија ќе ја тргне блокада- дали на Илинден најави попуштање пред бугарските барања?

ИЗВОР: АЛФА На ден Илинден премиерот Зоран Заев ни порача дека бил уверен, дека Бугарија наскоро ќе ја тргнела блокадата кон Македонија. А условите за тоа сите ги знаеме, односно директен удар токму врз Илинден. Источниот сосед од нас бара да сме признаеле дека Гоце Делчев и другите илинденски херои, кои се бореле и животот […]

Read More

За прослава за Рамковниот половина милион евра,за Илинден и независноста сумите се чуваат во тајност

ИЗВОР: АЛФА Шест дена молк од Владата колку пари ќе чини овогодишното прославување на едни од најголемите државни празници во Македонија, 2 август Илиден и 8 ми септември, ден на независноста на државата. Додека власта крие за овие празници колку ќе потрошат, јавно е достапна информацијата дека за одбележување на Охридскиот рамковен договор Владата обезбеди […]

Read More

Ќе им го откорнеме срцето кога ќе дознаеме кои се. Страшни сцени во Турција. Бројот на жртви расте, туристите бегаат со чамци (видео)

ИЗВОР: ВО ЦЕНТАР Осум лица загинаа во големите пожари што ја зафатија Турција, а најмалку 27 лица беа хоспитализирани поради нивните повреди. Пожарникарите се борат со уште седум пожари. Повеќе од 120 пожари се ставени под контрола. Според светските медиуми, пожарникарите петти ден се борат да ја запрат огнената стихија што продолжува да се им […]

Read More

Да престанеме да се биеме в гради за тоа кој е поголем патриот! – Фокус

Најважно е да ги тргнеме партиските интереси и да работиме во интерес на нашите граѓани, порача денеска премиерот Зоран Заев на своето обраќање од Пелинце. „Третиот Илинден е нашиот континуитет. Северна Македонија денеска се препознава во светот. Нашиот Илинден нема да заврши. Останува да го одржуваме и шириме пламенот на Илинден, кој не ни е […]

Read More

Александар Вучиќ сака да стане “газда” на Македонија. Со вакцина дипломатија и со медиуми да биде “нов Тито”

ИЗВОР: ВО ЦЕНТАР По објавата на нон пејперот на словенечкиот премиер, Јанез Јанша, кој прво беше демантиран, а потоа беше потврдено дека постои, почнаа да се редат коцките во делот на Европа кој се уште не е дел на ЕУ. Прво беше формиран Малиот шенген а сега тоа се нарекува Отворен Балкан. Пред две недели […]

Read More