Category: СДК

ВО ДРАМСКИ ТЕАТАР ПРЕТСТАВИ САМО НА МАЛАТА СЦЕНА, ДОДЕКА НЕ СЕ САНИРА ПРОКИСНАТИОТ ПОКРИВ

Во Драмски театар во Скопје претстави ќе може да се играат само на малата сцена, а режисерот Коле Ангеловски ќе […]

The post ВО ДРАМСКИ ТЕАТАР ПРЕТСТАВИ САМО НА МАЛАТА СЦЕНА, ДОДЕКА НЕ СЕ САНИРА ПРОКИСНАТИОТ ПОКРИВ appeared first on Сакам Да Кажам.

Read More

ГЕРМАНСКА ТЕЛЕКОМУНИКАЦИСКА КОМПАНИЈА ВРАБОТУВА ВО МАКЕДОНИЈА, БАРА КАНДИДАТИ СО ГЕРМАНСКИ ЈАЗИК

Германската телекомуникациска компанија „Веб Хелп“ (Webhelp) вработува во Македонија лица кои говорат германски јазик. Компанијата која работи под мотото “луѓето […]

The post ГЕРМАНСКА ТЕЛЕКОМУНИКАЦИСКА КОМПАНИЈА ВРАБОТУВА ВО МАКЕДОНИЈА, БАРА КАНДИДАТИ СО ГЕРМАНСКИ ЈАЗИК appeared first on Сакам Да Кажам.

Read More

27-ГОДИШНО ЛИЦЕ ОД КРИВА ПАЛАНКА МЕЃУ ШЕСТЕМИНА ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19, НОВИ 130 БОЛНИ

27-годишно лице од Крива Паланка е меѓу шестемина починати од компликации на ковид-19 во изминативе 24 часа. Починати се и […]

The post 27-ГОДИШНО ЛИЦЕ ОД КРИВА ПАЛАНКА МЕЃУ ШЕСТЕМИНА ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19, НОВИ 130 БОЛНИ appeared first on Сакам Да Кажам.

Read More

СПЕЦИФИЧНА ТЕХНИКА НА ЦАРСКИ РЕЗ ОД КОЈА ПОБРЗО И ПОЛЕСНО СЕ ОПОРАВУВА ЗА ПРВПАТ ИЗВЕДЕНА НА СКОПСКА ГИНЕКОЛОГИЈА

Дваесет и тригодишна пациентка е првата родилка на Клиниката за гинекологија и акушерство врз која на 8 октомври беше изведен […]

The post СПЕЦИФИЧНА ТЕХНИКА НА ЦАРСКИ РЕЗ ОД КОЈА ПОБРЗО И ПОЛЕСНО СЕ ОПОРАВУВА ЗА ПРВПАТ ИЗВЕДЕНА НА СКОПСКА ГИНЕКОЛОГИЈА appeared first on Сакам Да Кажам.

Read More

ТРИ МЕСЕЦИ СЕ ПРАВИ ДЕЛОТ НА ОРЦЕ НИКОЛОВ КАЈ БОЕМСКА УЛИЦА ВО СКОПЈЕ, ЦЕЛО ДЕБАР МААЛО БЛОКИРАНО

Три месеци траат градежните работи за реконструкција на скопската улица Орце Николов во делот кај Боемската улица. Поради градежните работи, […]

The post ТРИ МЕСЕЦИ СЕ ПРАВИ ДЕЛОТ НА ОРЦЕ НИКОЛОВ КАЈ БОЕМСКА УЛИЦА ВО СКОПЈЕ, ЦЕЛО ДЕБАР МААЛО БЛОКИРАНО appeared first on Сакам Да Кажам.

Read More

ПАРКИНГ Е ЦЕЛА БОЕМСКА УЛИЦА ВО СКОПСКО ДЕБАР МААЛО

Боемската улица во скопско Дебар Маало е претворена во паркинг. Поради градежни работи на улицата Орце Николов, Боемската улица е […]

The post ПАРКИНГ Е ЦЕЛА БОЕМСКА УЛИЦА ВО СКОПСКО ДЕБАР МААЛО appeared first on Сакам Да Кажам.

Read More

ЈАС НЕ ГО ИНИЦИРАВ РАСПАДОТ НА „БИТЛС“, ТУКУ ЛЕНОН, ОТКРИ ПОЛ МАКАРТНИ ПО 51 ГОДИНА

Распадот на „Битлс“ е еден од најанализираните во музичката историја. Кога пред 51 година Џон Ленон, Пол Макартни, Џорџ Харисон […]

The post ЈАС НЕ ГО ИНИЦИРАВ РАСПАДОТ НА „БИТЛС“, ТУКУ ЛЕНОН, ОТКРИ ПОЛ МАКАРТНИ ПО 51 ГОДИНА appeared first on Сакам Да Кажам.

Read More

ГЕРМАНИЈА СО 4:0 ЖЕСТОКО Ѝ СЕ РЕВАНШИРАШЕ НА МАКЕДОНИЈА ЗА ПОРАЗОТ ВО ДУИЗБУРГ ПРЕД ПОЛА ГОДИНА

Германија жестоко ѝ се реваншираше на македонската репрезентација за понижувачкиот пораз во Дуизбург пред шест месеци во квалификациите за Светското […]

The post ГЕРМАНИЈА СО 4:0 ЖЕСТОКО Ѝ СЕ РЕВАНШИРАШЕ НА МАКЕДОНИЈА ЗА ПОРАЗОТ ВО ДУИЗБУРГ ПРЕД ПОЛА ГОДИНА appeared first on Сакам Да Кажам.

Read More

„МЕРК“ ПОБАРА ОДОБРУВАЊЕ ЗА ПРВАТА ТАБЛЕТА ПРОТИВ КОВИД-19

Американската компанија „Мерк“ побара од американските здравствени власти да го одобрат нејзиниот лек против благи и умерени форми на ковид-19, […]

The post „МЕРК“ ПОБАРА ОДОБРУВАЊЕ ЗА ПРВАТА ТАБЛЕТА ПРОТИВ КОВИД-19 appeared first on Сакам Да Кажам.

Read More

ИЛЈАДНИЦИ ПОЛЈАЦИ ПРОТЕСТИРАА ПРОТИВ ИЗЛЕГУВАЊЕ ОД ЕУ

Десетици илјади луѓе во повеќе од 100 полски градови и општини протестираа против правосудната реформа и можниот излез на земјата […]

The post ИЛЈАДНИЦИ ПОЛЈАЦИ ПРОТЕСТИРАА ПРОТИВ ИЗЛЕГУВАЊЕ ОД ЕУ appeared first on Сакам Да Кажам.

Read More