Category: СДК

СОСТОЈБАТА НА ЗАБИТЕ НА ИДНИТЕ ПРВАЧИЊА Е ЛОША ПОРАДИ ЈАДЕЊЕ ШЕЌЕРИ, ВЕЛАТ ВЕЛЕШКИТЕ СТОМАТОЛОЗИ

Состојбата на забите од децата од претшколска возраст е лоша, а евидентно е дека децата сакаат да јадат чоколадо. Ова […]

The post СОСТОЈБАТА НА ЗАБИТЕ НА ИДНИТЕ ПРВАЧИЊА Е ЛОША ПОРАДИ ЈАДЕЊЕ ШЕЌЕРИ, ВЕЛАТ ВЕЛЕШКИТЕ СТОМАТОЛОЗИ appeared first on Сакам Да Кажам.

Read More

ПОТПРЕТСЕДАТЕЛОТ МОХБЕР СТАНУВА ПРИВРЕМЕН ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ИРАН ПО СМРТТА НА РАИСИ И МОРА ДА РАСПИШЕ ИЗБОРИ ВО РОК ОД 50 ДЕНА

Повеќе од десет луѓе загинаа во вчерашната хеликоптерска несреќа во иранската провинција Источен Азербејџан, објави новинската агенција „Тасним“. Покрај ултраконзервативниот […]

The post ПОТПРЕТСЕДАТЕЛОТ МОХБЕР СТАНУВА ПРИВРЕМЕН ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ИРАН ПО СМРТТА НА РАИСИ И МОРА ДА РАСПИШЕ ИЗБОРИ ВО РОК ОД 50 ДЕНА appeared first on Сакам Да Кажам.

Read More

ДВОЈНО ЗГОЛЕМЕН БРОЈОТ НА МАЛОЛЕТНИЦИ КОИ ВОЗЕЛЕ БЕЗ ВОЗАЧКА ДОЗВОЛА И ЗАШТИТНА ОПРЕМА, ПОКАЖА НОВО ИСТРАЖУВАЊЕ ВО БИТОЛА

Во пораст е бројот на малолетници на територијата на СВР Битола кои предизвикале сообраќајни несреќи, а двојно е зголемен и […]

The post ДВОЈНО ЗГОЛЕМЕН БРОЈОТ НА МАЛОЛЕТНИЦИ КОИ ВОЗЕЛЕ БЕЗ ВОЗАЧКА ДОЗВОЛА И ЗАШТИТНА ОПРЕМА, ПОКАЖА НОВО ИСТРАЖУВАЊЕ ВО БИТОЛА appeared first on Сакам Да Кажам.

Read More

НЕДЕЛАВА ЌЕ СЕ ПРСКА ПРОТИВ КОМАРЦИ ВО КУМАНОВО, ПОТПИШАНИ ДОГОВОРИ ЗА 37.000 ЕВРА

Прскањето против комарци на територијата на Општина Куманово ќе започне од неделава, откако се потпишани договорите со две фирми што […]

The post НЕДЕЛАВА ЌЕ СЕ ПРСКА ПРОТИВ КОМАРЦИ ВО КУМАНОВО, ПОТПИШАНИ ДОГОВОРИ ЗА 37.000 ЕВРА appeared first on Сакам Да Кажам.

Read More

УКРАИНСКИ ТРАНСПОРТЕН АВИОН СЕКОЈ ДЕН СЛЕТУВА ВО СКОПЈЕ, МАКЕДОНИЈА Е ПЕТТИ НАЈГОЛЕМ ДОНАТОР НА ОРУЖЈЕ ВО УКРАИНА СПОРЕД ПРОЦЕНТ НА БДП

На Скопскиот аеродром речиси секој ден може да се забележи транспортен авион со украински регистарски ознаки и знаме. Станува збор […]

The post УКРАИНСКИ ТРАНСПОРТЕН АВИОН СЕКОЈ ДЕН СЛЕТУВА ВО СКОПЈЕ, МАКЕДОНИЈА Е ПЕТТИ НАЈГОЛЕМ ДОНАТОР НА ОРУЖЈЕ ВО УКРАИНА СПОРЕД ПРОЦЕНТ НА БДП appeared first on Сакам Да Кажам.

Read More

НЕ БИ ПРЕЈУДИЦИРАЛА ПОСЛЕДИЦИ, САД ГИ ОХРАБРУВААТ ЛИДЕРИТЕ НА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ДА ГО ПОЧИТУВААТ ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР, ВЕЛИ ЕЛИЗАБЕТ АЛЕН, ПОТСЕКРЕТАРКА НА СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТОТ

САД го поддржуваат Преспанскиот договор со Грција и беа разочарани што претседателката Гордана Сиљановска-Давкова не го користеше уставното име Северна […]

The post НЕ БИ ПРЕЈУДИЦИРАЛА ПОСЛЕДИЦИ, САД ГИ ОХРАБРУВААТ ЛИДЕРИТЕ НА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ДА ГО ПОЧИТУВААТ ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР, ВЕЛИ ЕЛИЗАБЕТ АЛЕН, ПОТСЕКРЕТАРКА НА СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТОТ appeared first on Сакам Да Кажам.

Read More

СЕ УРНА ХЕЛИКОПТЕРОТ НА ИРАНСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ РАИСИ, НЕ СЕ ЗНАЕ ДАЛИ ПРЕЖИВЕАЛ

Хеликоптерот во кој беше иранскиот претседател Ебрахим Раиси се урна на северот на земјата и неговата состојба е непозната, соопштија […]

The post СЕ УРНА ХЕЛИКОПТЕРОТ НА ИРАНСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ РАИСИ, НЕ СЕ ЗНАЕ ДАЛИ ПРЕЖИВЕАЛ appeared first on Сакам Да Кажам.

Read More

ВЕЛЕС ПО ДВЕ ДЕЦЕНИИ ЛАНИ ДОБИ КИНО, НО ПУБЛИКА ИМА МАЛКУ

Ланската година проекциите на 3Д Киноверзум во Велес ги посетиле 13.889 гледачи. Тие гледале 897 кино проекции на 122 филмови. […]

The post ВЕЛЕС ПО ДВЕ ДЕЦЕНИИ ЛАНИ ДОБИ КИНО, НО ПУБЛИКА ИМА МАЛКУ appeared first on Сакам Да Кажам.

Read More

ВО КУМАНОВО СЕ СОЗДАВА ГАЛЕРИЈА НА ОТВОРЕНО, СЕ ОДРЖА ШЕСТОТО ИЗДАНИЕ НА „ГРАФИТИ ФЕСТ“ 

Осумнаесет уметници од Македонија, Србија, Бугарија, Босна и Херцеговина, Хрватска, Словенија, Германија и Турција учествуваа на шестото издание на фестивалот […]

The post ВО КУМАНОВО СЕ СОЗДАВА ГАЛЕРИЈА НА ОТВОРЕНО, СЕ ОДРЖА ШЕСТОТО ИЗДАНИЕ НА „ГРАФИТИ ФЕСТ“  appeared first on Сакам Да Кажам.

Read More

ФИЌО ОД 1972 ГОДИНА Е ЕДНО ОД НАЈАТРАКТИВНИТЕ НА ПРВАТА ИЗЛОЖБА НА СПОРТСКИ КОЛИ И ОЛДТАЈМЕРИ ВО ШТИП, УЧЕСТВУВААТ НАД 150 МОДЕЛИ ОД МАКЕДОНИЈА, СРБИЈА И БУГАРИЈА  

Денеска во Штип преку целиот ден ќе трае изложбата на спортски коли и на олдтајмери која се одржува првпат во […]

The post ФИЌО ОД 1972 ГОДИНА Е ЕДНО ОД НАЈАТРАКТИВНИТЕ НА ПРВАТА ИЗЛОЖБА НА СПОРТСКИ КОЛИ И ОЛДТАЈМЕРИ ВО ШТИП, УЧЕСТВУВААТ НАД 150 МОДЕЛИ ОД МАКЕДОНИЈА, СРБИЈА И БУГАРИЈА   appeared first on Сакам Да Кажам.

Read More