tvstanici

Тодор Пендаров и Тони Науновски во „Само вистина“

ИЗВОР: КАНАЛ 5 “Само што седнав таму, пиев кафе, пушев цигара и бам! Одеднаш, само ме потресе и ме фрли на улица”, се сеќава жената на страшниот инцидент.Хастлби рече дека се случило толку брзо, што не видела како камионот за ѓубре ја собира клупата. “Можев да одам. Барем завршив во болница”, рече таа. “Сè уште […]

Read More

АРТУРО ВИДАЛ И ОФИЦИЈАЛНО ОД ДЕНЕСКА Е НОВ ЧЛЕН НА ИНТЕР СО КОЈ ПОТПИША ДВЕ ГОДИШЕН ДОГОВОР

ИЗВОР: АЛФА Артуро Видал е нов член на Интер. Чилеанецот претпладнево успешно ги минал лекарските прегледи и ставил потпис на две годишна соработка со “нероазурите“, со можност таа да биде продолжена на уште една година. Видал претходно две сезони беше дел од екипата на Барслеона, од каде замина како слободен играч. Тој во редовите на […]

Read More

Рот повика да не се додаваат критериуми за преговорите со Македонија

ИЗВОР: КАНАЛ 5 Никој во Македонија не знае на кој начин учениците ќе следат настава, а мајки протестираат затоа што мора се вратат на работа, а нема кој да им ги чува децата, истакна потпретседателот и пратеник на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски на денешната собраниска седница. Тој покрај тоа посочи дека иако денеска се зборува за […]

Read More

Шахпаска: Јас ги однесов моите ќерки во градинка на осум месеци! Тоа треба да го прават и другите мајки ако сакаат да имаат кариера како мене!?

ИЗВОР: ВО ЦЕНТАР Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска во интервјуто за порталот МКД.мк вели дека не знае колкав е бројот на мајките што користат породилно отсуство и утре треба да се појават на работните места. Бројката на родители што користат продолжено породилно боледување е променлива бројка од месец до месец. Ние калкулираме […]

Read More

ДВАЈЦА ПОЗИТИВНИ ИГРАЧИ НА КОВИД 19 ВО РЕДОВИТЕ НА КК РАБОТНИЧКИ

ИЗВОР: АЛФА Корона вирусот не го заобиколи ниту КК Работнички. Од редовите на повеќекратниот македонски првак информираа дека имаат двајца позитивни играч, еден старнец и еден домашен. Од двајцата американци во редовите на составот од Градски парк, позитивен е Демиер Питс, тој останува во изолација до два негативни теста. Тестирани биле и останатите играчи но […]

Read More

Русија ќе регистрира ВТОРА ВАКЦИНА до 15 октомври

ИЗВОР: ВО ЦЕНТАР Русија очекува да регистрира уште една потенцијална вакцина против ковид од 19 до 15 октомври, објави денес агенцијата ТАСС, повикувајќи се на услугата за заштита на потрошувачите Роспотребнадзор. Вакцината е изработена од Сибирскиот институт за вектори, кој минатата недела ја заврши раната фаза на тестирање врз луѓе. Русија ја регистрираше првата вакцина […]

Read More

СЦЕНИ КАКО ОД ПЕКОЛОТ ВО КАЛИФОРНИЈА

ИЗВОР: ВО ЦЕНТАР СЦЕНИ КАКО ОД ПЕКОЛОТ во Калифорнија, во тек се евакуации, пожар им се заканува на илјадници куќи (ФОТО) Голем шумски пожар што зафати ниска вегетација и дрвја од планините до пустината северозападно од Лос Анџелес, им се заканува на повеќе од 1.000 куќи. Пожарот се движи со брзина од три километри на […]

Read More

ШТО НЕ Е ЈАСНО? ЕКСКЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ СО НАПАДНАТИОТ ЉУПЧО ПАЛЕВСКИ – ПАЛЧО (21.09.2020)

„ШТО НЕ Е ЈАСНО?“ со Љупчо Цветановски гостин: Љупчо Палевски – Палчо (21.09.2020) АЛФА

Read More

ЈО:Немало насилство при подигањето на мртовецот, кривична за непостапување по здравствени прописи

ИЗВОР: КАНАЛ 5 Откако беше известено од МВР веднаш издаде насоки да се извршат проверки и во моментов полицијата постапува по дадените наредби се испитува медицинскиот персонал и се работи на утврдување на идентитетот на тие што го подигнале телото, информира портпаролката на ЈО, Елизабета Недановска. -Според првичните сознанија, од тоа што е во моментот […]

Read More

Бектеши: Македонските новинари да научат албански

ИЗВОР: АЛФА Министерот за економија Крешник Бектеши им сугерираше на македонските новинари да научат албански. На прашањето зошто ја започнал прес конференцијата на албански јазик рече дека тоа не е првпат и дека со новинарите говорел на македонски од почит кон најголемата етничка заедница. Тој вели дека јазикот е важен за да се разберат луѓето, […]

Read More