Archives: Posts

Тешка сообраќајка во центарот на Скопје, има повредени – Фокус

Tешка сообраќајна несреќа се случи вечерва на крстосницата меѓу улиците Франклин Рузвелт и Теодосиј Гологанов во центарот на Скопје. До несреќата дошло кога автомобил ,,пасат” со скопски регистарски ознаки удрил во две други возила. – Advertisements – По ударот автомобилот се одбил и соборил столбови на улицата. Има и повредени лица. Увидот е во тек. […]

Read More

Криминалец од Турција уапсен и протеран од земјава, претходно се среќавал со бизнисмени и политичари

ИЗВОР. ТОП ТЕМА

Read More

Деталите ги кријат од јавноста

ИЗВОР: ВО ЦЕНТАР Претставниците на Заедничката бугарско-македонска историска комисија се согласија за текстовите на записниците од претходните состаноци на Комисијата, објави агенцијата БГНЕС. Се согласивме да го потпишеме записникот од 9-тиот состанок. Почнавме да работиме на записникот од 10-тиот состанок, има многу контроверзни моменти. Разјаснивме некои работи, но сè уште има работа на овој протокол, […]

Read More

Бил Гејтс прими вакцина против коронавирус

ИЗВОР: ВО ЦЕНТАР За потсетување, Гејтс неодамна во својот блог рече дека 2020 година е страшна, но тој верува дека ќе следат добри вести во 2021 година. Основачот на компанијата Мајкрософт и американскиот милијардер Бил Гејтс откри дека ја примил првата доза на вакцина против вирусот корона и им се заблагодарил на сите луѓе кои […]

Read More

ЗАСПИЈ АКО МОЖЕШ? 21.01.2021

ИЗВОР: ЗАСПИЈ АКО МОЖЕШ?

Read More

Карантинот и полицискиот час во Грција продолжени за уште една недела – Фокус

Постоечките рестриктивни мерки во Грција, односно карантинот, полицискиот час од 21 часот до 5 часот наутро, забраната за патување меѓу региони, задолжителните смс пораки за движење на граѓаните, како и задолжителната употреба на маска се продолжени до 1 февруари, за кога е одлучено отворање на средните училишта, јави дописничката на МИА од Атина. Актуелните мерки […]

Read More

Може ли во услови на пандемија да се реализира безбеден попис?

ИЗВОР: АЛФА Колку во услови на пандемија може да има безбеден попис?Ќе биде ли здравјето на граѓаните и на попишувачите доведено во опасност при изведувањето на ваква масовна статистичка операција? Особено имајќи го предвид фактот за физичко присуство на попишувачите во домовите на граѓаните и посетата на голем број домаќинства. И времето потребно да се […]

Read More

Мицкоски за Алфа: Граѓаните имаат право да изберат дали ќе се попишат

ИЗВОР: АЛФА Граѓаните имаат право да одлучат дали ќе им отворат врата на попишувачите или ќе апстинираат од пописот, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во разговор за Aлфа. Според Mицкоски откако законот за пописќе излезе во службен весник партијата ќе започне со собирање на 10 000 потписи за негово поништување. Први ќе се потпишат […]

Read More

Ново разочарување, Македонија убедливо загуби и од Русија

ИЗВОР: ВО ЦЕНТАР Извор: СпортскаМрежа.МК Македонската ракометна репрезентација загуби убедливо од Русија со 20:32 во вториот натпревар од главната фаза. Примавме лесни голови, одбраната потфрлуваше, а во нападот не реализиравме. Без борбеност, без идеа во нападот, почнавме лошо, завршивме уште полошо. Русија прва го отвори резултатот преку Косоротов со гол постигнат од седум метри. Со […]

Read More

Очи в очи – 20.1.2021

Тема: Основното и средното образование повторно на тест – реакции, бојкоти и протести 24 Отворено

Read More