Category: Канал5

Маричиќ: Идеално е процедурата за уставните измени да почне во јуни

ИЗВОР: КАНАЛ 5 Преку 100 судии, обвинители, професори и други експерти од Македонија, Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Црна Гора, Србија, Хрватска и Италија се собраа денеска во Сараево на конференцијата „Ефективно одземање имот стекнат со кривични дела во Западниот Балкан“, организирана од AIRE центарот и Регионалната антикорупциска иницијатива, со поддршка од британската Влада. Како […]

Read More

Ериксон призна вина и мора да плати 206 милиони долари казна во САД

ИЗВОР: КАНАЛ 5 Ериксон постигна спогодба со американското Министерство за правда и се изјасни за виновен за можни плаќања на милитантната група Исламска држава преку деловни активности во Ирак. Во соопштението на Министерството за правда се вели дека компанијата не ги пријавила соодветно своите активности по склучувањето на Договорот за одложено гонење (ДПА) во 2019 […]

Read More

Германскиот претседател ја прекина изјавата пред новинарите, му влета орангутан (ВИДЕО)

ИЗВОР: КАНАЛ 5 ијалити ѕвездата била приведена на аеродромот во Абу Даби додека се префрлала на лет за Тајланд каде, како што тврди, одела да работи волонтерски. Во 2020 година, таа била снимена како консумира „линии“ од сомнителен бел прав во Дубаи. Имено, тогаш „орди“ влијателни лица побрзаа во Дубаи за да избегаат од ограничувањата […]

Read More

Митевски: Во општина Петровец се изгради пешачко-велосипедска патека

ИЗВОР: КАНАЛ 5 -Голем Божји благослов и радост за нашата Света Обител ни донесе престојот на дел од братството на манастирот Свети Никодим Агиорит заедно со нивниот свет старец и игумен, Високопреподобниот архимандрит г. Хризостом II. Чесните отци и браќа монаси го исполнија нашиот манастир со монашка радост преку заедничката во Христа љубов и со […]

Read More

Палестинците со огномет и колачи го слават масакрот во синагогата во Ерусалим (ВИДЕО)

ИЗВОР: КАНАЛ 5 Тројца од мажите пристигнале на аеродромот во октомври минатата година, а двајца во ноември, според нивниот адвокат Ли Џонг-Чан. Сепак, тие со месеци престојуваат на аеродромот бидејќи јужнокорејските власти одбиле да ги примат. Јужнокорејското Министерство за правда ги одбило нивните барања за статус на бегалец, па тие моментално престојуваат во чекалната на […]

Read More

Руски полицаец во затвор признал дека убил уште луѓе, сега се товари за 83 убиства

ИЗВОР: КАНАЛ 5 Во првиот кривичен случај, кој судот го разгледувал во 2015 година, поранешен полицаец од Ангар бил прогласен за виновен за убиство на 22 локални жители и нанесување тешки повреди на други двајца. Попков по пресудата пријавил уште 59 жртви. Судот го прогласил за виновен за 56 убиства и во декември 2018 година […]

Read More

Ердоган денес разговара со Путин и Зеленски

ИЗВОР: КАНАЛ 5 Податоците од организацијата „Мапирање на полициско насилство“ за 2022 година покажаа дека полицајците убиле дури 1.176 лица, што е најголема бројка што организацијата досега ја забележала. Самуел Синјангве, креаторот на проектот, рече дека бројката ги вклучува сите убиени од полицијата, со огнено оружје или со други средства. Според организацијата, полицијата во 2022 […]

Read More

Арктичка зима во САД: Tемпературите се симнаа на минус 37 степени, ќе биде и постудено (ВИДЕО)

ИЗВОР: КАНАЛ 5 Имено, поради силната арктичка зимска бура, ширум Америка беа издадени предупредувања за повеќе од 135 милиони луѓе. Областа што ќе ги почувствува ефектите од зимската бура се протега сè до Флорида и границата меѓу САД и Мексико. Националната метеоролошка служба (NWS) соопшти дека деновиве во некои делови од земјата можни се температури […]

Read More

САД го фатија наводниот создавач на бомбата во терористичкиот напад над Локерби во 1988 година

ИЗВОР: КАНАЛ 5 Американските власти успееја да го фатат осомничениот бомбаш кој наводно учествувал во правењето на експлозивната направа што го уништи патничкиот авион над Локерби, Шкотска во 1988 година, кога загинаа 270 луѓе, јавија дел од американските медиуми. -САД го притворија Абу Агила Мохамед Масуд Хеир ал-Марими, наводниот создавач на бомбата на летот 103 […]

Read More

Во Париз се одржува меѓународна конференција за македонистика

ИЗВОР: КАНАЛ 5 Во Париз на Националниот институт за ориентални јазици и култури денеска се одржува меѓународна конференција за македонистиката, како ретка научна дисциплина, соопштија од Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје. Оваа конференција, посочуваат, следи неколку месеци по одлуката за прифаќање на иницијативата за […]

Read More