Category: Канал5

Нема да се отвора бугарски културен центар во Пустец

ИЗВОР: КАНАЛ 5 Државава на скалата од најниската оценка 1 до највисоката седум, е оценета со 3,86, за разлика од 3,82 која ја добила во ланскиот извештај. Подетално во бодувањето, во категоријата национално демократско владеење државата добила оценка 3.50, за изборен процес 4.50, за граѓанско општество 4,75, за независни медиуми 3,50, за локално демократско управување […]

Read More

Финскиот „KiVa“ метод го намалил за 40% насилството меѓу учениците

ИЗВОР: КАНАЛ 5 KiVa доаѓа од финскиот збор Kiusaamista Vastaan, што значи против малтретирање. Тоа е метод базиран на истражување и на докази за спречување на агресија и запирање на вознемирувањето во и надвор од училиштата. Промовира лична благосостојба и образование и обезбедува соодветни алатки за искоренување на случаите на малтретирање и вознемирување, како и […]

Read More

Во Иран е убиен полициски истражител и неговата сопруга

ИЗВОР: КАНАЛ 5 Таа покажа како изгледаат нејзините усни пред процедурата, а потоа го снимила моментот на инјектирањето, пред да го открие резултатот. – Погодете што ќе правам со моето лице денес? 3Д усни!, се „пофали“ Кејти. Медицинската сестра Александра Хек го даде своето стручно мислење за Дејли Мејл за трендот наречен „усни на пеперутката“. […]

Read More

Нордиски земји: Русија се подготвува да ја саботира инфраструктурата на Северното Море

ИЗВОР: КАНАЛ 5 Иако од правда најавија дека денеска ќе ги соопштат експертите, кои ќе треба да им се придружат на партиските и преставниците од МНР, СЕП и претседателскиот кабинет, сега велат дека со дел од нив се уште се водат разговори, без да прецизираат кога ќе биде заокружен составот на работното тело. Во меѓувреме […]

Read More

Рускиот „трговец со смртта“ му напиша на Трамп: Животот ти е во опасност

ИЗВОР: КАНАЛ 5 На видеото се гледа како таткото на две деца очајно се фаќа за раните и ги моли минувачите за помош – во еден момент тој очајно се обидувал да ги запре автомобилите, но тие само со полна брзина поминале покрај него, игнорирајќи го. Како што пишува Дејли Мејл, Боб бил избоден повеќе […]

Read More

Видео: Дрон се урнал и експлодирал во Русија

ИЗВОР: КАНАЛ 5 Батеријата се троши побрзо од вообичаено Ова е еден од најефикасните начини да проверите дали сте „хакирани“. Ако се загрева без причина (дури и кога не е на полначот), многу е веројатно дека некоја апликација работи во позадина, дури и кога екранот е исклучен. За да ја проверите потрошувачката на батеријата, треба […]

Read More

Маричиќ: Идеално е процедурата за уставните измени да почне во јуни

ИЗВОР: КАНАЛ 5 Преку 100 судии, обвинители, професори и други експерти од Македонија, Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Црна Гора, Србија, Хрватска и Италија се собраа денеска во Сараево на конференцијата „Ефективно одземање имот стекнат со кривични дела во Западниот Балкан“, организирана од AIRE центарот и Регионалната антикорупциска иницијатива, со поддршка од британската Влада. Како […]

Read More

Ериксон призна вина и мора да плати 206 милиони долари казна во САД

ИЗВОР: КАНАЛ 5 Ериксон постигна спогодба со американското Министерство за правда и се изјасни за виновен за можни плаќања на милитантната група Исламска држава преку деловни активности во Ирак. Во соопштението на Министерството за правда се вели дека компанијата не ги пријавила соодветно своите активности по склучувањето на Договорот за одложено гонење (ДПА) во 2019 […]

Read More

Германскиот претседател ја прекина изјавата пред новинарите, му влета орангутан (ВИДЕО)

ИЗВОР: КАНАЛ 5 ијалити ѕвездата била приведена на аеродромот во Абу Даби додека се префрлала на лет за Тајланд каде, како што тврди, одела да работи волонтерски. Во 2020 година, таа била снимена како консумира „линии“ од сомнителен бел прав во Дубаи. Имено, тогаш „орди“ влијателни лица побрзаа во Дубаи за да избегаат од ограничувањата […]

Read More