Category: ВоЦентар

Како најбогатите го избегнуваат плаќањето на данок!?

ИЗВОР: ВО ЦЕНТАР Некои од најбогатите луѓе во светот успееја да го зголемат своето богатство до неколку десетици пати во последните неколку години. Зад ваквиот деловен успех, несомнено стои напорна работа и низа добро повлечени деловни потези. Но се чини дека многумина од нив забораваат дека со успешен бизнис следуваат и обврски. Обврски кон компанијата […]

Read More

Тој беше со Путин во Женева. ЕУ му воведе санкции. За НАТО е идеологот на новата студена војна. Кој е генералот Герасимов кој го зазема Крим?

ИЗВОР: ВО ЦЕНТАР Самитот Путин-Бајден, кој се одржа минатата недела во Женева, се уште се анализира во светските медиуми. Остана надвор од очите на јавноста, кои од соработниците на Путин беа присутни на таа средба. Руските медиуми пишуваа за проширена листа на руската делегација, која се состоеше од рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, […]

Read More

Планетата Земја официјално го доби петтиот океан, еве што треба да знаете за него

ИЗВОР: ВО ЦЕНТАР Планетата Земја минатата недела официјално го доби својот петти океан. По Арктикот, Атлантикот, Индискиот и Тихиот океан, сега е признат и Јужниот океан. Националното географско друштво официјално го призна Јужниот океан на 8 јуни, Светскиот ден на океанот. Еве што треба да знаете за Јужниот океан: Беше дел од Тихиот океан. Тоа […]

Read More

Мега гробница за која скоро ништо не се знае

ИЗВОР: ВО ЦЕНТАР Споменикот Њугрејнџ во Ирска, за кој се верува дека е изграден околу 3.200 година п.н.е. се наоѓа на списокот на светско наследство на УНЕСКО, а превезот на мистеријата што го покрива сè уште ги интригира научниците. Археолозите сметаат дека Њугрејнџ е една од најубавите гробници, гробници кои се состојат од неколку погребни […]

Read More

Ако дојде до четвртти бран ќе се разболуваат помлади од 40 години. Еве кои се симптомите на индискиот вид или делта вирусот

ИЗВОР: ВО ЦЕНТАР Дали ќе има четврти бран и кога може да се појави сè уште не може да се утврди, посочува епидемиологот Владимир Петровиќ, директор на Институтот за јавно здравје на Војводина и член на кризниот тим за борба против ковид-19 на Владата на Србија. Доколку се појави, болеста може да биде позначајна кај […]

Read More

Последен државен настап на големиот Пандев! Ова ќе го смени фудбалот во Македонија

ИЗВОР: ВО ЦЕНТАР Со денешниот натпревар против Холандија завршува една ера во македонскиот фудбал. Капитенот на фудбалската репрезентација на Македонија, Горан Пандев, објави крај на репрезентативната кариера. Откако ја напиша историјата и ја однесе нашата земја за прв пат на едно големо натпреварување во македонската историја, 37-годишниот напаѓач реши да ја заврши својата репрезентативна кариера. […]

Read More

Која држава од Западен Балкан прва ќе пристапи во ЕУ? Метју Палмер го кажа ставот на Америка. Софија на апарати за дишење

ИЗВОР: ВО ЦЕНТАР Важно е да се забрза пристапувањето на Северна Македонија во Европската унија, рече заменик помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања Метју Палмер на видео конференција за евро-атлантска интеграција на Балканот, организирана од грчката непрофитна организација Грчка куќа Давос. Палмер истакна дека Соединетите држави се стремат кон мирен, стабилен […]

Read More

Која е Марин Ле Пен? Чекори кон Елисејската Палата. Најголем противник на Макрон. Со дворски игри го смени татко и, а беше оставена од мајка и

ИЗВОР: ВО ЦЕНТАР Десничарската француска партија Национален фронт, на Марин Ле Пен, води во првиот круг од регионалните избори во регионот на Прованса-Алпи-Азурниот брег околу Марсеј, според излезните анкети по изборите, на кои гласаа рекордно мал број Французи. Многумина во Франција сметаат дека регионалното гласање е чекор кон Елисејската палата за Марин Ле Пен, која […]

Read More

Бајден во кадилак кој има врата на боинг 757, а Путин во аурус кој може да биде безбеден под вода. Во што ги возат светските лидери

ИЗВОР: ВО ЦЕНТАР Претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Џо Бајден, пристигнаа на состанокот во Женева, секој со својата придружба во оклопни и непробојни лимузини, Аурус и Кадилак, опремени со тајни уреди. Аурус Сенат е новата лимузина на рускиот претседател Владимир Путин, овој луксузен автомобил чини 250 000 долари, а се најавува дека […]

Read More

На есен експлозија на корона!? Експертот загрижен. Од ова нема одбрана, дури ни со вакцинација!?

ИЗВОР: ВО ЦЕНТАР Додека Велика Британија го одложува натамошното ублажување на мерките за еден месец, поради зголемувањето на бројот на ново заразени со вирусот корона, а Русија исто така се соочува со скок на бројот на заразени, Франција влезе во зелената фаза со помалку од 2.500 нови случаи на ден. Познатиот српски епидемиологот Радмило Петровиќ […]

Read More