Archives: Posts

Експерти: од Преспанскиот наваму сме на колена, сега сме во ситуација да прифатиме што и да побара Софија

ИЗВОР: АЛФА Политиката на попуштање и прифаќање на барањата на Грција преку Преспанскиот Договор не доведува во ситуација да профатиме се што ќе побара овојпат и бугарија. Експертите предупредуваат дека во ваквото сценарио, официјална Софија направи предрасудите и довербата да доминираат во добрососедските односи со Бугарија, па свесно ги става на коцка и  интеграциите на […]

Read More

ЕСМ понуди пониска цена на струјата од лани

Државната енергетска компанија АД ЕСМ понуди најниска цена од  36,1 евро за мегават час на тендерот за набавка на електрична енергија за следните шест месеци што го распиша Универзалниот снабдувач ЕВН Хоум. -На денешната аукција за набавка на количини на електрична енергија за задоволување на потребите на корисниците, ЕВН Хоум како Универзален снабдувач на електрична […]

Read More

Делови од Аеродром, Кисела Вода и Илинден утре без струја

ИЗВОР: АЛФА Од ЕВН Македонија АД известуваат дека на ден 25.06.2021 година ( петок ), без електрична енергија ќе останат: • во периодот од 08:30 до 14:00 часот, корисниците на дел од улица Гаврил Константиновиќ, дел од улица Илија Димовски-Гоче, дел од улица Митре Влаот, дел од улица Димитар Туриманџовски . ( општина Аеродром); • […]

Read More

Кавгата на принцовите засекогаш ги смени односите. За расколот во кралското семејство ја обвинија неа

ИЗВОР: ВО ЦЕНТАР Новата книга „Битка на браќата“, напишана од Роберт Лејси, открива нови детали за настаните во британскиот кралски двор што претходеа на преселбата на Меган и Хари во САД и презентирање на низа обвинувања против кралското семејство Според книгата, голема расправија избувнала помеѓу Вилијам и Хари поради однесувањето на Меган кон вработените во […]

Read More

Како настанале имињата на градовите на поранешна Југославија. Постојат многу легенди и чудни објаснувања

ИЗВОР: ВО ЦЕНТАР Како настанале имињата на главните градови на поранешна Југославија. Љубљана, Загреб, Сараево, Белград, Подгорица, Скопје, се главни градови на независни европски држави, поранешни членки на Социјалистичка Федеративна Република Југославија – СФРЈ. Денес ќе се занимаваме со интересни факти поврзани со потеклото на нивните имиња. Сараево Името на главниот град на Босна и […]

Read More

Дневен хороскоп 24.06.2021 год

ИЗВОР: АЛФА ОВЕН Можно е да успеете да решите работните проблеми од минатиот период и поради тоа ќе се чувствувате добро. Вашата љубомора ќе ви донесе немири и криза во бракот. Внимавајте на исхрана. БИК Ако сте очекувале почнување на некоја нова работа, денешниот ден ви е поволен. Подготвени сте да се посветите на саканата личност со која […]

Read More

Ќе траат уште долго! Ова не е нормално. Погледнете колку брзо автомобилот на сонце станува смртоносен (видео)

ИЗВОР: ВО ЦЕНТАР Денес започнува врвот на топлотниот бран. Во сила се бројни предупредувања. Четврток ќе биде најтоплиот ден во неделата, со температури во повеќето делови повисоки од 35, на некои места може да достигнат повеќе 40 степени.  Иако на крајот на неделава се очекува благ пад на температурата на воздухот, тоа не значи дека сепак […]

Read More