Category: 360 Stepeni

360 degrees season 10, show 62 (in-depth) – Дали Грција само што не изговорила „вето“?

Broadcasted on May 16, 2024 (Thursday) on MRT1 at 20.15. Во ова издание донесуваме: – Дали Грција само што не изговорила „вето“ – анализа на тема (не)почитување на Договорот од Преспа; – Изборите донесоа тектонска промена на политичката сцена во земјава: дали тоа менува нешто во односот на Германија кон С Македонија – интервју со […]

Read More

360 degrees season 10, show 61 – Реакциите за заклетвата на Силјановска и преговорите за нова влада

Broadcasted on May 13, 2024 (Monday) on MRT1 at 20.15. Новото издание на емисијата „360 степени“ на МРТ 1 го посветуваме на двата политички настана што го одбележаа изминатиот викенд – почетокот на преговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „ВЛЕН“ за формирање нова влада и инаугурацијата на новоизбраната претседателка на државата Гордана Силјановска-Давкова. Соговорници, во две […]

Read More

360 degrees season 10, show 60 (in-depth) За изборната ноќ, двојната победа на ВМРО-ДПМНЕ, последици

Broadcasted on May 09, 2024 (Thursday) on MRT1 at 20.15. Двојната изборна победа на ВМРО-ДПМНЕ носи тектонска промена на политичката сцена во земјава. За нејзините вистински размери и последици ќе треба да почекаме, но некои работи се извесни или речиси извесни, а тоа е дека Гордана Силјановска-Давкова во вториот обид станува претседателка на државата, а […]

Read More

360 degrees season 10, show 59(in-depth) Зошто Новаци имаше највисока, а Ц. Жупа најниска излезеност

Broadcasted on May 02, 2024 (Thursday) on MRT1 at 21.00. Во ова издание донесуваме: – Главните предизборни ветувања на едно место за полесно да се споредуваат и следат; Ќе има и второ полувреме, по изборите, со програмата за работа на новата влада; – Зошто во општина Новаци имаше најголем одзив во првиот круг од претседателските […]

Read More

360 degrees season 10, show 58 – Пред двојното гласање на 8 мај – интервјуа со Мицкоски и Ковачевски

Broadcasted on April 29, 2024 (Monday) on MRT1 at 20.15. Пред парламентарните и вториот круг од претседателските избори закажани за 8 мај, во новото издание на „360 степени“ на МРТ 1, во посебни интервјуа, гостуваат лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ, Христијан Мицкоски и Димитар Ковачевски. Зошто, без да го почека резултатот од парламентарните избори, ја избра коалицијата […]

Read More

360 degrees season 10, show 57 – Каков е ефектот од вчерашните избори врз двојното гласање на 8 мај

Broadcasted on April 25, 2024 (Thursday) on MRT1 at 20.15. Дури и најоптимистичките проекции на ВМРО-ДПМНЕ предвидуваа до 330 илјади гласа за Гордана Силјановска-Давкова во првиот круг од претседателските избори, а таа освои повеќе од 360 илјади. Од друга страна, за Стево Пендаровски имаше прогнози дека ќе надмине 200 илјади, што не се случи. Дали […]

Read More

360 degrees season 10, show 56 – На прагот на молкот – интервјуа со Пендаровски и Силјановска

Broadcasted on April 22, 2024 (Monday) on MRT1 at 20.15. Циклусот предизборни интервјуа со сите седуммина кандидати за шеф на државата го заокружуваме во новото издание на емисијата „360 степени“ на МРТ 1 во кое гостуваат Стево Пендаровски и Гордана Силјановска-Давкова. И двајцата ги прашуваме за впечатоците од синоќешното телевизиско соочување и колку ваквите дебати влијаат врз одлуката […]

Read More

360 degrees season 10, show 54 – Предизборно со претседателските кандидати Јакимовски и Ванковска

Broadcasted on April 15, 2024 (Monday) on MRT1 at 20.15. Во новото издание на емисијата „360 степени“ на МРТ 1 ја продолжуваме серија предизборни интервјуа со кандидатите за претседател на државата што ја отворивме претходниот понеделник со Бујар Османи и Арбен Таравари. Сега за гости, во одделни разговори, ги имаме Стевчо Јакимовски, кандидат на коалицијата „Храбро […]

Read More

360 degrees season 10, show 53 Од Србите добивте лажен томос- интервју со десната рака на Вартоломеј

Broadcasted on April 11, 2024 (Thursday) on MRT1 at 20.15. Во ова издание донесуваме: – Десната рака на вселенскиот патријарх Вартоломеј и одговорен за нашето црковно досие, митрополитот Кирил, во прво интервју за македонски медиум: „И тука Русите, растревожени да не ја изгубат и оваа земја – затоа што, за жал, тоа е целта, наметнувањето […]

Read More