Category: 24 Otvoreno

24 отворено – Кој ќе излезе како победник во спорот меѓу Бугарија и Македонија?

Планот на Љубчо Георгиевски за решавање на спорот со источниот сосед – историски пуч или реал-политика на 21 век. Софија во предизборна треска во обид да ги искористи македонските политички препукувања. Скопје консензуално ги одби поентите на поранешниот македонски премиер. Македонската нација пред предизвик за одговор. Кој ќе излезе како победник во спорот меѓу Бугарија […]

Read More

24 Отворено – Интервју со претседателот Стево Пендаровски

Од милениумските цели за еднаквост правда и развој до „Јавна соба“, партиски вработувања и распарчени перспективи – сите погледи кон претседателот, ќе стане ли вистинско засолниште за граѓаните кога политичките актери не можат да испорачаат резултати? Растечка перцепција за корупцијата, пописот како поле за политичко жонглирање, Бугарија кочничар за целите на Македонија. Дали Пендаровски ја […]

Read More

24 отворено – Дали најавениот комбиниран модел на настава е однапред осуден на неуспех?

Апсурди на македонската корона криза. Се функционира, само училиштата останаа затворени. Кога и дали ќе почнат учениците да одат на училиште? И најважното, како ќе се одвива наставата. Подготвени ли се професорите за онлајн предавања? Што од тоа ќе добијат учениците? Дали најавениот комбиниран модел е однапред осуден на неуспех? Во 24 Отворено, со Мила […]

Read More

24 Отворено – Дали треба да се прогласи вонредна состојба?

Во екот на најголемата закана на општеството, коронавирусот дебатираме со Владо Бучковски, Љубомир Фрчкоски и Алберт Муслиу за превентивата, мерките кои се преземаат и дали треба да се прогласи вонредна или кризна ситуација.

Read More

24 Отворено – Има ли политиката страв од успешни жени?

Дали партиите ќе понудат радикална промена на престојните предвремени парламентарни избори – колку и како ќе бидат застапени жените – идни пратенички? Има ли политиката страв од успешни жени? Дали министерките покажаа дека подобро делат правда, поквалитетно ги менаџираат јавните финансии, имаат стратегија во одбраната и поголем слух за социјалата? Дали освен пополнувањето „дупки“ во […]

Read More

24 Отворено – Кој ќе ја добие битката за неопределените?

Власта маршира за правда, опозицијата во катарза на внатрешните поделби. Може ли во предвечерие на изборите – Заев да ги испорача ветувањата за правда? Mоже ли Мицкоски да прикаже поинаков пристап? Кој ќе ја добие битката за неопределените – тој ги добива изборите. Во 24 Отворено со Драган Данев, ВМРО-ДПМНЕ, Мухамед Зекири, СДСМ, новинарите Сашо […]

Read More

24 Отворено – Како да се заштитиме од корона вирусот?

Кога мечката игра во комшии, ќе влезе ли и во нашиот двор? Корона вирусот кој го исплаши светот се заканува на земјава и регионот.. Во Хрватска регистриран првиот случај. Државата го подигна нивото на заштита и превенција. Здравствените власти смируваат – нема простор за паника. На штрек полицијата, армијата, центарот за управување со кризи. Како […]

Read More

24 Отворено – Јавна соба, слика и прилика на општество кое тоне во неморал

Јавна соба – слика и прилика на општество кое тоне во неморал. Малолетничка порнографија се шири на социјалните мрежи. Што ќе покаже истрагата на МВР и јавното обвинителство? Каде да се бара вината, пропуст во воспитувањето дома, во училиштата или институциите? како дозволивме улицата да ни ги земе децата? Во 24 Отворено дебатираат: Драги Змијанац- […]

Read More