Category: 24 Otvoreno

24 Отворено – Што ќе смени новата влада во Бугарија во односот кон Македонија?

Македонско бугарските односи влегуваат во деликатна фаза, од една страна Скопје го заостри речникот против Софија, Бугарија пак обвинува за спонзориран државен говор на омраза и атакува со 320 амандмани на извештајот за Македонија на известувачот Илхан Ќучук. Додека во земјава власта и опозицијата условно речено очи си вадат за уставните измени, во Бугарија се […]

Read More

24 Отворено – Дали Анкара ќе добие нов владетел на тронот?

Кој е вистински победник во првиот круг на изборите во Турција? Дали Анкара ќе добие нов владетел на тронот? Дводеценискиот водач на Турција Реџеп Таип Ердоган помалку изненадувачки, но остана во предност. Успеа да освои 5 процентни поени повеке од кемал килич да ро глу и покрај бројните проблеми со кои се соочува земјата. Инфлацијата, […]

Read More

24 Отворено – Дали трката на платите со цените води кон поквалитетен живот?

Минималната плата порасна, потрошувачката кошничка уште повеке и дали оваа трка на платите со цените води кон поквалитетен живот? Македонија до сега не беше научена на оваа ситуација, а сега сите живееме во истото темпо – тешко се врзува крај со крај, кукаат работниците, кука бизнисот, а во владата се горди дека стасуваат до испорачаните […]

Read More

24 Отворено – Дали он-лајн наставата е алтернатива и можно решение?

Пред крајот на бомбашката зима, се чини како во неповрат да оди уште една учебна година, со многу изгубени часови, исполнета со нервози и секојневен метеж. Најмалите уплашени, повозрасните ученици веќе доволно свесни дека загубата на часовите и не е така интересна како на почетокот кога почнаа најавите за бомби, наставниците без можност и план […]

Read More

24 Отворено – Како се реши проблемот со хакерските упади?

Хакерскиот упад во Фондот за здравство предупредува, дали информациските системи на институциите се небранета зона, кој ги штити личните податоци на граѓаните? Македонија е ранлива на сајбер напади, стратегии има, но акција нема. Задоцнетите реакции создаваат забуна и недоверба во системот. Хибридните војни како дел од новата доктрина за создавање хаос и конфликти и како […]

Read More

24 Отворено – Новите задолжувања како товар или единствен начин да се преживее сегашноста?

Новите задолжувања како товар за идните генерации или единствен начин да се преживее сегашноста? Со парите ке враќаме стари долгови, но се бараат и други начини за финансирање. Во време кога се пред видени, барем на хартија силни капитални инвестиции, прашуваме што досега направивме, а за што ќе се користат парите в година. Дали новите […]

Read More

24 Отворено – Дали 2023 година ќе биде уште потешка на економски план?

Ако ви се чини дека 2022 година беше тешка, полна со предизвици, како да се протурка месецот, како да најдете поевтино, да купите за дома, леб, масло, месо за јадење, немојте премногу да очајувате, затоа што оваа тековна 2023 година може да биде уште потешка. Инфлацијата не е зауздана, цените растат, потрошувачката кошничка се ближи […]

Read More

24 Отворено – Каква година ги очекува младите?

Гости се претседателот на Сојузот на средношколците Лука Павичевиќ, Сергеј Попов претседателот на Унијата на Млади сили и Марко Михаилоски претседател на Социјалдемократската младина на Македонија. 24 Отворено

Read More

24 Отворено – Поништени и укинати пресуди, ветинг на судии и генерален реизбор

Правдата во Македонија, таа најболна тема во општеството и 6 години по падот на Груевски никако да дојде. Поништени и укинати пресуди, ветинг на судии и генерален реизбор, куп теми кои не донесоа ништо, само ја убија надежта дека институциите во земјава ќе почнат да работат. Довербата е изгубена, изгубени се и животи и уништени […]

Read More

24 Отворено – Дали Македонија влегува во неизвесна економска иднина?

Дебатата за буџетот влегува во фото финиш со амандманска расправа – што и дали ќе биде прифатено. Како против енергетската криза и дали Македонија влегува во неизвесна економска иднина? На оваа тема во вечерашното издание на 24 отворено со пратениците Марија Георгиевска од СДСМ и Љупчо Пренџов од опозициската ВМРО ДПМНЕ. 24 Отворено

Read More