Category: 360 Stepeni

360 degrees season 8, show 66

Broadcasted on May 13, 2022 (Friday) on Alsat TV at 22.00. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ притиска за брзи предвремени избори, а власта одговара дека барањето е непримерно среде толку кризи со кои е соочена државата. Што значи ваквата поставеност на политичката сцена, кој добива, а кој губи и каде е во сево ова граѓанскиот интерес? За дебата […]

Read More

360 degrees season 8, show 65 (in-depth)

Broadcasted on May 09, 2022 (Monday) on Alsat TV. Во ова издание: -Државата сака да ѝ земе дел од имотот на ТВ Алсат поради заблуда во која телевизијата била доведена токму од државата – за каква правна сигурност зборуваме, реагираат од Алсат; -Како се одвива чистењето на помалата од двете депонии со отровниот линдан во […]

Read More

360 degrees season 8, show 64

Broadcasted on May 06, 2022 (Friday) on Alsat TV at 22.00. Интервју со потпретседателот на ВМРО ДПМНЕ, Александар Николоски. ВМРО-ДПМНЕ ѝ одбројува на власта до 10 мај, вторник, да се согласи на лидерска средба на која ќе биде договорен датум за предвремени избори, а ако тоа не се случи – почнува, како што беше соопштено, […]

Read More

360 degrees season 8, show 63

Broadcasted on April 29, 2022 (Friday) on Alsat TV at 22.00. Интервју со вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ. Топката веќе не е нашата половина, таа е во Софија. Тие треба да кажат дали ќе преземат стратешко лидерство во овие тешки времиња за континентот или целиот регион и иднината на граѓаните ќе ги стават во […]

Read More

360 degrees season 8, show 62

Broadcasted on April 22, 2022 (Friday) on Alsat TV at 22.00. Интервју со вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, за инфлацијата, цените на храната и енергенсите, платите во јавниот сектор, ребалансот на буџетот, продлабочувањето на дефицитот… Емисија 360 Степени

Read More

360 degrees season 8, show 61 (in-depth)

Broadcasted on April 18, 2022 (Monday) on Alsat TV at 22.00. Во ова издание донесуваме: -Само едно вдишено влакно од азбест може да предизвика рак на белите дробови – предупредува професорот по хемија на ПМФ (УКИМ), Виктор Стeфов, пред расчистувањето на азбестните кровови од опожарените објекти на поранешна „Треска“; Зошто градоначалникот Горан Герасимовски не го […]

Read More

360 degrees season 8, show 60

Broadcasted on April 15, 2022 (Friday) on Alsat TV at 22.00. Прашањето за промена на изборниот модел, можеби за момент, не е меѓу најжешките политички теми, но логиката вели дека во еден момент, во поблиска или подалечна иднина, повторно ќе се наметне како важно прашање за релевантните партии. Всушност, темата за воведување една изборна единица, […]

Read More

360 degrees season 8, show 59 (in-depth)

Broadcasted on April 11, 2022 (Monday) on Alsat TV at 22.00. Во емисијата: -Бугарскиот премиер Кирил Петков не може да ги убеди коалициските партнери за деблокада на Северна Македонија во ЕУ: Од ИТН го обвинуваат дека нуди решение што излегува од договорот за формирање влада; -Што планира локалната власт во Тетово по одлуката на Советот […]

Read More

360 degrees season 8, show 58

Broadcasted on April 08, 2022 (Friday) on Alsat TV at 22.00. Ова издание е тематски поделено на два дела: -Првиот сегмент е посветен на предупредувачкиот протест на Синдикатот на УПОЗ и барањето за зголемување на платите по растот на минималната плата на 18 илјади денари, во кој дебатираат претседателот на овој синдикат, Трпе Деаноски, и […]

Read More