Category: 24Analiza

24 анализа – Македонско-бугарските односи повторно во слепа улица

Македонско-бугарските односи повторно во слепа улица. Софија се заканува да ја затвори рампата за европскиот пат на својот сосед. ЧиЈ е Гоце Делчев, македонец или бугарин, може ли да биде заеднички херој? Дали писмата на илинденците се потез со кој бугарија сака да ја матира македонија, што вели науката? Дебата со Виктор Канзуров еден од […]

Read More

24 анализа – Чекори ли македонската економија на прав пат?

Викенд без ддв. Платежна картичка со 6000 денари, грантови за ресторани, игротеки, дискотеки. Дали новите владини мерки се по мерка на граѓаните и фирмите? Една милијарда евра за справување со последиците. Дали оваа сума е доволна да се купи економска извесност во услови на здравствена неизвесност? Сега се троши, утре треба да се вратат долговите. […]

Read More

24 тренд анализа – Колку членството во Европската Унија и НАТО ќе го промени животниот стандард?

Повисок персоналец или можно зголемување на давачките за пензиско. Реформите на маса, вклучени експерти на Светска банка. Има ли разлика на сегашните економски политики со потпис на СДСМ во однос на оние што ги водеше владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ? Колку членството во Европската Унија и НАТО може да го промени животниот стандард? Светска банка пресмета […]

Read More

24 анализа – Интервју со премиерот Зоран Заев

За спорот со Грција – кога ќе биде следната средба на Заев и Ципрас… За враќањето на опозицијата во Собранието… За најавеното проветрување во Владата… За реформските закони… Во Телевизија 24 гостува премиерот Зоран Заев.

Read More

24 анализа – Можно ли е вечниот проблем со спорот со името да доживее завршница?

Можно ли е да се случи невозможното, вечниот спор, проблемот кој ги оптоварува Македонија и Грција, но ги кара Вашингтон и Москва да влезе во конечна разрешница. Ќе ги видиме ли лицата на Заев и Ципрас со искрени или кисели насмевки на завршната прес – конференција. Гости: универзитетскиот професор Љубомир Фрчковски и поранешниот министер за […]

Read More

Кои се причините за честите сообраќајни несреќи?

Во знак на протест против се почестите сообраќајни несреќи во кои учествуваат мотоциклисти, но и со апел за зголемена внимателност на сите учесници во сообраќајот, следната недела мотоциклистите ќе одржат протест. За состојбата и поразителните статистики во централниот дневник зборуваше Ленин Јовановски од мотоклубот „Ноќни волци“, во знак на протест против се почестите сообраќајни несреќи […]

Read More

24 Тренд анализа – Што било договорено на виенската преговарачка рунда?

Шефот на македонската дипломатија реферира пред партиските лидери… Што било договорено на виенската преговарачка рунда и што не чека во периодот кој следува? -Надвор го решавме името – дома можна априлска владина реконструкција.. ВМРО-ДПМНЕ се враќа во Собранието, со предлог за интрепелација на владата… Дали Мицкоски го враќа партискиот имиџ или му прави услуга на […]

Read More

24 анализа – Има ли можност од злоупотреба на податоци од медицинските досијеа на пациентите?

Што се содржи електронскиот систем Мој термин? Кои се предностите, но и слабостите на овој систем на закажување? Зошто не се намали времето на чекање за магнетна резонанца или операции? Има ли можност од злоупотреба на доверливите податоци од медицинските досијеа на пациентите? За првпат во јавноста ќе говорат Драган Шахпаски и Маријана Нешковска кои […]

Read More