Category: 24 Otvoreno

24 Отворено – Дали владината коалиција е на стаклени нозе?

Утре во Собранието почнува амандманската расправа за предлог измените на Изборниот законик. ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ поднесоа илјадници амандмани за двата предлог-закони на помалите партии, за една изборна единици и за отворени листи. Дали владината коалиција е на стаклени нозе? Кој се уште силно ги држи нераскинливите врски на некогашните децениски коалициони партнери ВМРО и ДУИ? […]

Read More

Каква изборна кампања не очекува?

Каква изборна кампања не очекува? Нови бомби ќе го параат македонското небо. Што ново може да понуди СДСМ за гласачите по губењето на европската перспектива? Ќе побегне ли ВМРО-ДПМНЕ од наративот на руското влијание? Во 24 Отворено дебатираат аналитичарите и маркетинг експерти, Сашо Пешев, Ангелка Пеева Лауренчиќ, Газменд Ајдини и новинарот Зоран Димитровски.

Read More

Може ли македонскиот земјоделец и подобро и повеќе?

Земјоделците на улица или како дел од партискиот колорит на секојдневното живеење. Додека Македонија е во менгеме на проблемите надвиснати од недобивањето на датумот за ЕУ, на површина испливуваат предизвиците со кои се соочува една од најважните грани на општеството – земјоделието. Може ли македонскиот земјоделец и подобро и повеке, доколку го добие соодветниот третман […]

Read More

Дали вештачкиот притисок за зголемување на платите ќе удри по бизнисот?

Џебот на пензионерите подлабок за 700 денари. Повисоки плати за буџетарите. Расте минималната плата. Каде гази економијата, во популизам и клиентелизам или кон развој и реформи? Која е вистината? Дали економијата нема капацитет или власта не може да донесе развојни решенија? Дали вештачкиот притисок за зголемување на платите ќе удри по бизнисот? Ќе се бара […]

Read More

Интервју со претседателот Стево Пендаровски

Уставниот суд како спас за груевци, а потоп за правдата. Одлуката на судиите – вовед во правен хаос или во политички земјотрес? Што може да направи претседателот Стево Пендаровски? Ќе дозволи ли Македонија да остане на темната страна на историјата – како заложник на мафијата и криминалот? За љубовта со Б, за исселувањето на младите, […]

Read More

24 Отворено – Интервју со Вилма Русковска

Шефицата на организиран криминал која го потпиша обвинението за случајот „Рекет“, Вилма Русковска во 24 Отворено. Ќе докаже ли дека Катица Јанева ја злоупотребила положбата, каква била улогата на пратеничката Ременски? Кои се врските на Јовановски со други политичари во измамата? Кој се’ се богател од рекет? Зошто Обвинителството потфрли во истрагата што требаше да […]

Read More

24 Отворенo со премиерот Заев

ЕУ рече, па порече, Македонија не губи надеж. Кого најмногу го пече шамарот на недовербата? Направи ли Заев се што требаше за датумот? Дали Макрон ја прокоцка довербата на Западен Балкан? Ќе отвори ли пат за нови влијанија во регионот или со итна корекција на одлуката ќе се враќа кредибилитетот во ЕУ. Земјава пред нов […]

Read More