Category: Фокус

Новинарите ме следат како чешање, како кожна инфекција – Фокус

Реагирајќи на изјавата на Милановиќ дека не ги следи медиумите, ХНД посочува дека оценките на шефот на државата за медиумите се навредливи за сите претставници на медиумите. -Јас не ги следам, тие ме следат. Ме следат како чешање, како инфекција на кожата. Некои работи едноставно не можам, а да не ги видам. Тоа е ужасно […]

Read More

Кривокапиќ одбива да му ја предаде власта на Абазовиќ – Фокус

Поранешниот премиер на Црна Гора Здравко Кривокапиќ не му ги предаде должностите на новиот премиер Дритан Абазовиќ, пренесува „Вијести“. Тој на Твитер напиша дека „предавањето на должностите на премиерот како протоколарен гест се практикува во услови на неоспорен легитимитет“. – Примопредавањето на должностите на премиерот како протоколарен гест се практикува во услови на неоспорен легитимитет. […]

Read More

Бучковски, Георгиевски, Колозова – ќе не спријателуваат со Бугарија – Фокус

Прва дигитална телеконференција на македонски и бугарски интелектуалци, општествени работници, новинари и претприемачи ќе се одржи во вторник во прес-клубот на БТА во Софија и во Институтот за Општествените и хуманистичките науки во Скопје. -На дигиталната телеконференцијата ќе биде објавен Заеднички документ за зближување и соседство, кој ќе биде патоказ за градење целосен процез за […]

Read More

Американците лажат, не работам за Путин! – Фокус

Американските функционери се обидуваат да исценираат дека ситуацијата во Босна и Херцеговина е ризична, дека има криза, но не ја кажуваат вистината, затоа ќе објавам транскрипти од состаноците за јасно да се види за што се разговара, изјави денеска Српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик. Тој оцени дека поврзувањето на ситуацијата во БиХ […]

Read More

Дали растат шансите за Трета светска војна?! – Фокус

Русија не смета дека е во војна со НАТО, а таквиот развој на настаните би ги зголемил ризиците од нуклеарна војна, што не може да се дозволи, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. -За жал, се добива впечаток дека НАТО верува дека е во војна со Русија – рече Лавров во интервју за […]

Read More

Научни откритија во светот и кај нас – Фокус

Со нетрпение ги чекам најбитните откритија за 2022 година, во која несомнено ќе има големи научни откритија, барем според она како се одвиваат работите досега. Ќосе, Ванчо Михајлов и уште некои ликови упатуваат дека овојпат историјата ќе го добие приматот. Звонко ДАВИДОВИЌ Пред извесно време, „Сајанс њуз“ издвои и објави шест најбитни научни откритија во […]

Read More

Убиен американски војник во Украина – Фокус

Американскиот платеник во Украина, Вили Џозеф Кансел, кој се борел како припадник на приватна воена компанија, загинал во Украина, пренесе во петикот американската телевизиска мрежа Си-Ен-Ен. Според информациите добиени од Ребека Кабрера, мајката на Кансел, 22-годишниот платеник загинал во понеделникот, но досега неговото тело не било најдено. Кон средината на март, по налог на неименуваната […]

Read More

На што треба да се базира дијалогот со Бугарија според Ковачевски? – Фокус

Дијалогот со Бугарија мора да се базира на европски вредности, почит и достоинствен разговор, порача денеска премиерот Димитар Ковачевски, нагласувајќи дека иако дискусијата често знае да биде преземана од националисти, владите на двете земји, кои се европски ориентирани, имаат обврска да наметнат наратив кој ќе биде позитивен и насочен кон иднината, што ќе овозможи отпочнување […]

Read More

Има руско влијание во регионов – Фокус

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 потврди дека во регионот има руско влијание. Според него, има и прокси играчи кои се обидуваат тоа да го искористат „Регионот е ранлив, има отворени прашања и има руско влијание овде. Има прокси играчи кои се обидуваат тоа да го искористат. […]

Read More

Мотоциклист од Кичево претерал со пиење, му биле измерени 3,15 промили – Фокус

Полицијата денеска во Кичево измерила 3,15 промили алкохол кај 34-годишен возач на мотоцикл. – Денеска во 14:10 часот во Кичево од страна на полициски службеници од ОВР Кичево сопрен е мотоцикл „хамачи“, управуван од А. А. (34) од Кичево и при извршено алкотестирање измерени се 3,15 промили алкохол. Исто така, утврдено е дека не поседува […]

Read More