Category: Фокус

Османи: Северна Македонија ги исполни сите критериуми, дури и ги надмина за почеток на преговори со ЕУ

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска изјави оти не мисли дека Република Северна Македонија и Албанија ќе бидат раздовени на патот кон ЕУ, оти тоа е погрешна дебата, како и дека не треба да се откажеме од можноста да се одржи меѓувладината конференција во јуни и да почнеме со разговори и со евентуална техничка […]

Read More

Бислимоски: Нема да дозволиме зголемување на цената на струјата

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) Марко Бислимоски порачува дека во јуни или јули годинава нема да дозволат зголемување на цената на струјата на регулираниот пазар. -РКЕ вообичаено во јуни или во јули ги носи своите одлуки за цени на електрична енергија, но ќе ги преземе сите механизми кои и се […]

Read More

Не е работа на Мицкоски и Пендаровски да коментираат судски одлуки, така се врши притисок – Фокус

Шефицата на обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, во вечерашното интервју за „360 степени“ рече дека недозволиво е Христијан Мицкоски и Стево Пендаровски како лидер на најголемата опозициска партија и претседателот на државата да коментираат судски одлуки. -Сметам дека лидерот на најголемата опозициска партија, кој може на следни парламентарни избори да […]

Read More

Конзервативците на Џонсон ги освојуваат упориштата на Лабуристите на локалните избори

Владејачката Конзервативна партија на британскиот премиер Борис Џонсон е пред историска изборна победа против опозициската Лабуристичка партија. Раните резултати покажуваат дека Конзервативците водат низ североисточниот и централниот дел на Англија, кои важат за традиционални лабуристички територии. Првичните резултати укажуваат Лабуристите ја загубија власта и во северниот град Хартлпул за прв пат во 57 години. Изборните […]

Read More

Пендаровски за „27 април“: Сакам да помогнам луѓето да не се гледаат преку „нишан“, ако има нови докази секој може да бара ново судењe

Јас го цитирам само законот, ако има нови докази кои не биле познати и судот реши дека треба ново судење тоа важи за секој случај па и за 27 април, изјави претседателот Стево Пендаровски по средбата со опозицискиот лидер Христијан Мицкоски. Тој потенцираше дека тие не се сложиле околу квалификациите или дисквалификациите на овие дела […]

Read More

Заев: Само со професионализирани и деполитизирани служби можеме да градиме систем кој ќе ги осигура основните функции на полицијата

Да се биде заштитник и пријател на граѓаните е голема обврска, но и огромна чест која им е доверена на полициските службеници, напиша премиерот Зоран Заев на Фејсбук честитајќи и го Денот на македонската полиција. – Во период кога се справуваме со сериозна закана од глобалната пандемија, од самиот почеток на оваа здравствена криза полицајците […]

Read More

Османи: Вашингтон ќе помогне во надминување на прашањето со Софија

Изјавата на еврокомесарот Оливер Вархеји дека земјава прво треба да го реши спорот со Софија за да почне преговори не е ништо ново, вели министерот за надворешни работи Бујар Османи. Познато е, вели тој, дека одлуките за проширување во Советот на ЕУ се носат со консензус од сите 27 земји членки, вклучувајќи ја и Бугарија. […]

Read More

Макрон: Вакцината да ја направиме светско јавно добро

Францускиот претседател Емануел Макрон го поддржа одрекувањето од интелектуална сопственост над вакцините против Ковид-19 откако идејата ја изнесе неговиот американски колега Џо Бајден. -Се разбира, треба да ја направиме оваа вакцина светско јавно добро – изјави Макрон на отворањето на првиот голем вакцинодром во Париз. Сепак, тој истакна дека сега се краткорочно важни донациите и, […]

Read More

Германија е против укинување на патентите за вакцините – Фокус

Германската Влада денеска се спротивстави на повикот на САД да се укинат патентите за вакцините против Ковид-19, оценувајќи дека таквата заштита не е причина за бавниот процес на производство, јави Дојче Веле. Официјален Берлин не се согласува со одлуката на САД да дозволат укинување на патентите за вакцините пред Светската трговска организација (СТО). – Advertisements – – Забелешката на САД за […]

Read More

По Заев, утре ќе се вакцинира Филипче – Фокус

По јавната вакцинација на премиерот Зоран Заев, Министерството за здравство соопшти дека утре на пладне ќе се вакцинира министерот за здравство, Венко Филипче. -Министерот за здравство д-р Венко Филипче утре петок (07.05.2021) во 12:00 часот, на вакциналниот пункт во А1 СЦ Борис Трајковски ќе се вакцинира против Ковид 19. Заинтересираните медиуми да бидат пред Спортскиот […]

Read More