Ќе умреме од глад. Војска на улиците, а хеликоптери кружат над градот (видео, фото)ИЗВОР: ВО ЦЕНТАР

Нов Јужен Велс, најнаселената федерална држава во Австралија, во саботата објави нови 210 локално распространети случаи на инфекција со ковид.

Полицијата го блокираше центарот на Сиднеј со неколку контролни пунктови со цел да го спречи планираниот протест против мерките за затворање, пренесува Јутарњи лист.

Минатата недела, за жителите на Сиднеј и неговата околина беа воведени строги мерки за сузбивање на ширењето на пандемијата на коронавирус, кои ќе се на сила барем до крајот на август. Влошувањето на ситуацијата со пандемијата се случи поради ширењето на делта сојот.

Околу илјада полицајци се распоредени околу Сиднеј за да спречат неовластени протести против мерките за борба против пандемијата, а издадени се и известувања за забрана на такси услугите да превезуваат патници на демонстрации, соопшти полицијата на Нов Јужен Велс.

Во текот на петокот и саботата, полициски хеликоптери прелетаа над градот, и ги палеа сирените штом ќе видеа некого на патот, предупредувајќи ги луѓето да ги почитуваат правилата преку звучниците.

Фактот што вчера пристигнаа околу сто војници во Сиднеј, докажува до каде е целата ситуација. Тие ќе тренираат за време на викендот и ќе ги преземат градските улици во понеделник.

Тоа е добра работа за нас. Има малцинство кое мисли дека правилата не важат за нив и присуството на армијата сигурно ќе ги смири, изјави министерот за полиција на овој Јужен Велс, Дејвид Елиот.

Сепак, неговото мислење не го делат адвокатите, туку и огромното мнозинство граѓани на најнаселениот град во Австралија.

Употребата на војската во либералната демократија е прилично загрижувачка.

Мерките најлошо ги погодија работничките населби во западните предградија на Сиднеј, каде живеат два милиони луѓе. Тие делови од градот се исто така најсиромашните, а жителите таму ја критикуваат владата дека ограничувањата се построги отколку во побогатите делови на градот.

Ќе умреме од глад, не можеме да ја платиме киријата и тие уште ни забрануваат да работиме. И на крајот од целата приказна, тие испраќаат војска против нас. Благо кажано, на луѓето нема да им се допадне, рече Стив Христу, локален градоначалник.

Како решение се наметнува засилена вакцинација, но во Австралија, сосема изненадувачки, не оди така лесно. Имено, само 17 проценти од возрасната популација се вакцинирани.

И покрај борбата со наглиот пораст на бројот на заразени луѓе, кои се главно соеви на делта, Австралија досега успеа да ја држи под контрола пандемијата со вкупно нешто повеќе од 34,000 случаи на инфекција и 924 смртни случаи.