УЕФА им плати на англиските клубови да ја соборат СуперлигатаИЗВОР: ВО ЦЕНТАР

Наводно станува збор за многу пари, Би-Би-Си потврди дека преостанатите четири англиски клубови го напуштаат натпреварувањето на Суперлигата.

Сите клубови од Премиер лигата ќе ги достават официјалните документи за напуштање на Суперлигата! Оваа вест беше потврдена од угледниот Би-Би-Си, а веднаш потоа, каталонскиот Мундо Депортиво се надоврза со информации дека УЕФА плати многу пари на премиер лигашите за да го соборат новоформираното натпреварување на фудбалските богаташи!

Според Би-Би-Си, Ливерпул, Манчестер Јунајтед, Тотенхем и Арсенал донеле одлука да ја напуштат Суперлигата непосредно откако започна итниот состанок на основачите на ова натпреварување, а сето тоа се случи по првичниот чекор што го презеде Манчестер Сити!

Клубот од Етихад предходно јавно објави дека ја напушта Супер лигата и дека покренал постапка за напуштање на групата на основачи на Суперлигата.

Пред Манчестер Сити, иако сè уште не беше официјално, тоа го стори Челси. Навивачите на европскиот клупски шампион во 2012 година создадоа хаос пред стадионот пред натпреварот против Брајтон, незадоволни од одлуката на клубот да играат во Суперлигата.

Тие не дозволија клупскиот автобус да влезе на стадионот, а меѓу оние кои живеат за клубот влезе и легендарниот Петр Чех со цел да ја смири вжештената ситуација. Клубот, под притисок, донесе одлука да достави документи за разделба со основачите на Супер лигата.

Според угледниот каталонски весник Мундо Депортиво, целата приказна има дебела позадина и зад неа не стои никој друг освен Европската куќа на фудбалот! Се тврди дека УЕФА им понудила големи пари на клубовите од Премиерлигата да се повлечат од Суперлигата.

Челзи, Сити, Јунајтед, Ливерпул, Арсенал и Тотенхем трпат огромни критики од навивачите, јавноста и експертите ширум планетата по одлуката да влезат во процес на создавање на Суперлигата, а Мундо Депортиво дозна дека решението за излез го понудила УЕФА, што неволно го прифатија. Сепак, со оглед на тежината на презентираните податоци, треба да се биде навистина внимателен, бидејќи она што Мундо Депортиво го сугерира е навистина сериозно.

Ваквите тврдења имаат донекаде реална основа бидејќи клубовите од Премиерлигата беа сериозно погодени од светската економска криза поради пандемијата со вирусот корона. Во Суперлигата видоа излез од тешката ситуација со приливот на големи пари што би се случило со тек на времето, но ако тврдењата на Мундо се точни, тогаш УЕФА понуди помош многу порано, што никој од членовите на Големата шесторка очигледно не можеше да го одбие.

Тоа што Мундо го наведува е дека клубовите од Шпанија не добиле таква финансиска понуда од Уефа, бидејќи главниот непријател на фудбалот и револуционер од кого тргна идеата за создавање на Суперлигата се Реал Мадрид заедно со нејзиниот претседател Флорентино Перез.

Првиот човек на Реал вечерва требаше да се појави во програмата на шоуто Чирингито, но на крајот го откажа гостувањето бидејќи, како што беше објаснето, беше преокупиран со состанокот на 12 клуба кои ја започнаа Суперлигата.

Сега го чекаме конечниот исход.