Северна Кореја истрела ракета по најавата за санкции од САД – Фокус


Северна Кореја истрела проектил, само неколку часа откако го критикуваше притисокот на САД за нови санкции, поради неодамнешното лансирање на ракетата како „провокација“ и предупреди на силна реакција.

Здружениот штаб на Јужна Кореја соопшти дека Северна Кореја лансирала неидентификувана ракета, без да соопшти дополнителни детали.

– Advertisements –

Јапонската крајбрежна стража исто така соопшти дека Северна Кореја истрелала нешто што може да биде балистичка ракета.

Северна Кореја ги брани своите ракетни експерименти како легитимно право на самоодбрана и вели дека САД намерно предизвикале ескалација на ситуацијата со воведување нови санкции, објавија државните медиуми, цитирајќи го Министерството за надворешни работи.

– Неодамнешниот развој на нов тип оружје на Северна Кореја е само дел од нејзините напори за модернизација на одбранбените капацитети и не е насочен кон ниту една земја или безбедноста на соседните земји – се вели во соопштението на Министерството за надворешни работи на таа земја.

ИЗВОР. ФОКУС