Прв протест во Австрија против локдаун на невакцинираните – Фокус


По објавувањето на одлуката на австриската влада за воведување рестриктивни мерки и ограничување на движењето за невакцинираните граѓани, пред седиштето на Владата следеше протест на стотина демонстранти.

Според транспарентите „Незадолжителна вакцинација“, „Можеме без вакцини“, тоа беше протест против вакцините.

– Advertisements –

Инаку, допрва се очекува голем протест, бидејќи Слободарската партија на Австрија (ФПО) за во сабота закажа демонстрации против мерките за корона, на кој се очекува да има илјадници луѓе.

ИЗВОР. ФОКУС