Први почнаа Ескобар и Коза ностра. Во гробови кријат пари. Само двајца ја знаат локацијатаИЗВОР: ВО ЦЕНТАР

Вељко Беливук или Веља Невоља и Марко Миљковиќ, кои беа уапсени во февруари како организатори на најопасната криминална група во регионот, закопаа големи количини пари во погребални сандаци и ковчези на непознати локации!

Како што открива извор на истрагата, двајцата организатори на кланот лично ископале дупки за другите да не ги знаат локациите каде ги кријат парите!

За време на апсењето, кај членовите на криминалната група не беше пронајдена голема сума пари,но не толку голема колку што се очекуваше. Беливук имаше кај себе нешто повеќе од 30.000 евра. Ова веднаш создаде сомневање дека парите биле скриени – открива извор од истрагата. Тој објаснува дека групата е осомничена и за трговија со дрога, од која се заработуваат огромни суми пари.

За време на истрагата, беше откриено дека Беливук и Миљковиќ ги закопале парите на локации во Србија што практично ги знаат само тие.

Купиле ковчези за погреб, како и обични ковчези, а парите ги ставале во пластични кутии, стаклени тегли и најлонски вреќи, за да не бидат оштетени, а потоа закопале сè во земја. Од друга страна, тие се погрижија да не ставаат пари во метални контејнери, бидејќи тие лесно се откриваат со детектор за метал. Засега само претпоставуваме за колку кутии и за колку пари се работи, вели извор близок до истрагата.

Колумбиските картели први користеа закопување пари во земјата. Познатиот шеф Пабло Ескобар е осомничен дека закопал милиони, а можеби и милијарди долари под земја.

Во Колумбија се закопани повеќе пари и злато отколку што некој можеше да замисли. Познатиот наркобос Пабло Ескобар криел милиони, можеби дури и милијарди од неговото богатство во Колумбија пред да биде убиен од војниците во декември 1993 година. Ескобар ги уби луѓето кои му помогнаа да ги скрие парите за целата приказна да остане тајна. Повеќето пари никогаш не биле пронајдени, објави Мирор пред неколку години, наведувајќи дека агентите на ЦИА сè уште трагаат по закопаното богатство на Ескобар.

Поранешниот шеф на полицијата во Белград, Марко Ницовиќ, рече дека верува оти криминалната група скрила големи количини пари според „италијански рецепт“ затоа што „мафијата не може без кеш пари“.

На тој начин, парите прво ги криеше италијанската мафија, во семејни гробници, но не од водачот на картелот, туку во гробовите на семејствата на „војниците“. Ова се места кои ретко се допираат, но тие обично ги криеле парите под ковчезите. Тие сигурно не можеа да ги чуваат парите во банките, бидејќи полицијата лесно може да им влезе во трага од една страна, а од друга страна, не можете да подигнете големи количини пари од банката по потреба. Мора да се јавите во банката, која може да го провери потеклото или да ве пријави во полиција, вели Ницовиќ и забележува дека не е изненаден што криминалната група на Беливук се одлучи на овој начин на криење на богатството.

Поранешниот оперативец на ДБ, Божидар Спасиќ, исто така, потврди дека не е невообичаено мафијашите да кријат пари на овој начин.

Парите на овие мафијашки кланови се спакувани во стаклени тегли или контејнери, а потоа се закопани на тајни локации. Така, банкнотите не можат да се навлажат и да се распаднат по некое време под земја. Според моите информации, парите биле закопани на локации на периферијата на Белград, кои Беливук претходно ги купил, но и на планината Рудник, каде на 4 февруари беше уапсен Веља Невоља, изјави Спасиќ за медиумите.

Да потсетиме, Беливук не бил првиот кој смислил да крие пари на овој начин, за што сведочи и случајот со таканаречената грабеж на векот, при што разбојници ограбиле конвој со пари во 2011 година и одзеле околу 850 000 евра. При потрагата по парите, истражителите дури ги отвориле и семејните гробници на осомничените, но парите не се пронајдени до денес.