Погледајте како Кинезите за еден ден градат стамбена зграда од десет ката готова за вселување (видео)ИЗВОР: ВО ЦЕНТАР

Кога станува збор за изградба на големи згради на краток рок, кинеските градежни компании немаат конкуренција во светот.

Така, работниците во Вухан, во рок од осум дена во 2020 година, изградија болница со кревети за околу илјада пациенти со ковид-19, што предизвика сензација во светските медиуми.

Сега се слави уште еден брз градежен проект. Во Чангши, главниот град на провинцијата Хунан, десеткатница наречена „Жива зграда“ се изгради за нешто повеќе од еден ден – и е подготвена да се всели.

Според клиентот, односно нарачателот, Broad Group, ова е „најкраткото време на градба во светот“ за згради со таа големина. Тоа не е сè. Од користените модули, за рекордно време може да се создаде облакодер висок до 200 спрата, а со тоа и простор за живеење за целото село, тврди компанијата во видеото што ја покажува конструкцијата во брзо движење.

Тоа звучи ефтино, и малку сомнително кога знаете дека Broad Group во 2012 година најави изградба на кула со повеќе од 200 ката, која, меѓу другото, никогаш не била изградена поради статички несигурности, се вели во написот за оваа зграда во германскиот весник Франкфуртер Алгемајне Цајтунг (ФАЗ).

ФАЗ побара коментар од Роланд Бекман, член на управниот одбор на познатата германска градежна компанија Вернер Собек АГ во Штутгарт, кој има одредени сомнежи.

Проектот не е во согласност со градежните стандарди во Германија, но става прст во раната, рече инженерот за ФАЗ.

Од друга страна, во Германија, градежништвото е генерално премногу бавно и премногу материјално интензивно. „Големите проекти во центарот на градот со време на изградба од една и пол година се огромен товар за животната средина“, посочува Бекман, кој смета дека зградата на Хунан е „придонес во дебатата за тоа како работите можат да бидат поинакви“.

По неуспешната конструкција на кулата пред скоро десет години, Broad Group вложи многу напор во развојот на својот посебен модуларен систем. Тој користи стандардизирани модули изработени од не’рѓосувачки челик со димензии 12,19 метри (должина), 2,44 метри (ширина) и три метри (висина). Тие можат да се сложуваат и да се поврзат со преклопување на ѕидовите. Исто така се расклопени и балконите. Сите инсталации и електричната енергија се веќе во ѕидовите, внатрешните работи се завршени кога елементите ќе пристигнат на градилиштето, каде што во основа треба само да се поврзат.

Проблемот е во тоа што зградата на Широката група не го зема предвид односот на урбаниот развој кон животната средина, што е релевантна тема во Европа. На пример, звучната изолација не го исполнува германскиот стандард. А челикот како главен материјал не нуди многу добра клима во затворените простории, пренесува Индекс.

Како и да е, структурата на модулот е сè уште интересна. Sидовите и подовите се направени од две плочи од не’рѓосувачки челик, кои разделуваат стотици мали цевки од не’рѓосувачки челик. Благодарение на овој сендвич систем, панелите се десет пати полесни и сто пати посилни од конвенционалните подни плочки, тврди Broad Group.

Исто така, многу е поевтино да се произведуваат челични модули во Кина, бидејќи тие се произведуваат во голем број. Во однос на животниот циклус, челикот се покажа подобар од бетонот затоа што може да се стопи и рециклира, но заостанува далеку зад дрвото.