Меркел ќе вакцинира се по список. Објавен тајниот план за вакцинација. Ќе се вакцинира и во училишта и факултети. Ќе се оди на трета доза



ИЗВОР: ВО ЦЕНТАР

Германија планира да предложи употреба на трета доза вакцина против ковид-19 за стари лица и лица со кревко здравје од 1 септември. Таков е предлогот на Министерството за здравство, во кој имаше увид агенцијата Франс Прес во неделата.

Нацрт -текстот, исто така, предлага вакцинација на деца и млади на возраст од 12 до 17 години.

Министерот за здравство Јенс Спан и министрите за здравство на шеснаесет германски федерални покраини треба да го добршат планот, подготвен од лидерите на министерството за здравство, на состанокот во понеделник.

Мобилните тимови за вакцинација ќе ги посетат старечките домови за да ги довакцинираат своите корисници со вакцини Pfizer / BioNTech и Moderna, без оглед на видот на вакцината што претходно ја примиле, се вели во текстот.

Исто така, лекарите ќе можат да ги довакцинираат постарите лица и пациентите со ослабен имунолошки систем.

Документот се повикува на неодамнешни истражувања кои покажуваат дека имунитетот стекнат со вакцинација ослабува со текот на времето, ставајќи ги ранливите луѓе во опасност.

Иако стапката на инфекција во Германија во моментов е помала отколку во соседните земји, бројот на заразени со варијантата делта, која е многу заразна, расте во последните недели.

Забавувањето на вакцинацијата предизвикува загриженост бидејќи само 52 проценти од Германците се целосно вакцинирани.

Здравствените власти, исто така, сакаат да ги отворат сите точки за вакцинација за млади луѓе на возраст од 12 до 17 години.

Вакцинацијата ќе може да организира и училиштата и универзитетите.

Во Европската унија, Европската агенција за лекови (ЕМА) ја одобри вакцинацијата со Pfizer / BioNTech и модерни вакцини за сите млади над 12 -годишна возраст.

Во саботата, министерот за здравство во пораката на Твитер рече дека досега, секој петти човек на возраст од 12 до 17 години ја примил првата доза на вакцината против ковид-19.

Има доволно вакцини за сите возрасни групи: секој што сака може да се вакцинира, посочи тој.

Институтот Роберт Кох, германска институција за контрола и сузбивање на епидемии, објави 2.097 нови инфекции и еден смртен случај во неделата.

Германија пријави повеќе од 3,7 милиони случаи и 91,659 смртни случаи од почетокот на епидемијата.