Кој криеше три години дека тој бил удавен во ДунавИЗВОР: ВО ЦЕНТАР

Оваа недела, Србија беше изненадена од веста дека починал познат српски адвокат и политичар, Владимир Цвијан. Имено, како што пишува Нова.рс, Цвијан почина пред повеќе од три години, поточно на 5 јануари 2018 година, но ова не беше познато до сега. Неговата смрт е неофицијално потврдена за порталот Нова.рс од Институтот за судска медицина и Адвокатската комора на Србија.

Бидејќи станува збор за човек кој некогаш бил генерален секретар на претседателството на Србија, во времето кога Борис Тадиќ беше шеф на државата , а подоцна тој беше меѓу истакнатите членови на сегашната владеачка Српска напредна партија на Александар Вучиќ (СНС), многу е чудно што неговата смрт помина три години потполно незабележана. Како намерно да е чувана во тајност.

Веста за неговата смрт не беше објавена од Адвокатската комора на Србија, ниту од Собранието на Србија, во кое тој беше пратеник извесно време, ниту пак неговиот некролог или каков било последен поздрав се појави во медиумите. Што, со оглед на неговата биографија, е многу чудно.

Цвијан долги години беше на самиот врв или прилично близу до врвот на српската политика.

Според Нова.рс, тој беше консултант за правни работи во тимот на Тадиќ од 2004 година, тој е исто така советник на Тадиќ од 2008 година, а ја извршуваше и должноста генерален секретар на Претседателството на Србија. Тој се раздели со Тадиќ во 2010 година и ја напушти функцијата, за потоа да се приклучи на Српската напредна партија. На списокот на СНС, тој беше избран за пратеник во српскиот парламент на парламентарните избори во 2012 година, а партијата ја напушти на крајот на следната година.

Особено интересни се околностите на неговото заминување од СНС, на чие чело тогаш беше сегашниот претседател на Србија, Александар Вучиќ (Томислав Николиќ поднесе оставка од партиското раководство во 2012 година, откако беше избран за претседател на Србија). Во 2013 година, Цвијан излезе во јавноста со сериозни обвинувања против Вучиќ, кој во тоа време беше прв вицепремиер.

Тоа беше во декември 2013 година кога Цвијан се кандидираше за претседател на СНС, а потоа излезе со голем број обвинувања против Вучиќ, тврдејќи дека тој ги користел седниците на претседателството на партијата за да се справи со политичките противници и да ги објави нивните апсења. Цвијан тогаш ги спомена имињата на тајкуните Милан Беко и Миодраг Костиќ, политичарите Душан Спасојевиќ (ДС), Чедомир Јовановиќ (ЛДП), претседателот на ДС, Драган Ѓилас, како и апсењето на познатиот тајкун Мирослав Мишковиќ за кое Цвијан тој тврдеше дека е бесмислено и дека Вучиќ има емотивен проблем со Мишковиќ.

Мојот СНС се претвори во сè против што се боревме, рече Цвијан и како најголем проблем на СНС го посочи фактот дека сè е во рацете на Александар Вучиќ. Цвијан наскоро ја напушти партијата, побара да биде избришан од списокот на членови, а потоа испрати отворено писмо до Претседателството на СНС и до самиот Вучиќ, во кое ги објасни причините за неговото заминување.

По напуштањето на СНС, Цвијан ја основаше Републиканската партија (која никогаш не беше официјално регистрирана во Регистарот на политички партии), а потоа многу малку беше напишано или слушнато за него во медиумите. До февруари годинава.

Срѓан Миливојевиќ , поранешен претставник на Демократската партија во емисијата Нецензурирано на локалната телевизија во Зрењанин, ја повика јавноста да праша каде исчезна Цвијан, а тој за порталот Нова.рс изјави дека има вести за неговиот смрт многу порано.

Тоа што е невообичаено е што толку позната политичка фигура умира без никој да знае за тоа и без никој да пишува за тоа. Јас за тоа слушнав многу порано пред да се појавам во таа емисија. А како дознав, тоа ќе го задржам за себе, рече Миливојевиќ.

Приказната доби дополнителна димензија во вторникот, кога Вишото јавно обвинителство во Белград соопшти дека телото на Владимир Цвијан беше пронајден на 5 јануари, 2018 година, на десниот брег на реката Дунав. Во соопштението, исто така, се наведува дека по поднесување полициски извештај и извештај за обдукција со токсиколошки анализи, утврдено е дека Цвијан починал како резултат на давење.

На телото на починатиот не се пронајдени траги што би укажале на механички повреди, а од резултатите на токсиколошките анализи може да се заклучи дека не постојат основани сомневања за сторено кривично дело. Бидејќи немаше индикации дека е сторено кривично дело, случајот беше архивиран во 2018 година, соопшти Обвинителството.

Конечно, смртта на Цвијан ја објави неговиот поранешен шеф Борис Тадиќ. Поранешниот претседател на Србија, моментално лидер на опозициската Социјалдемократска партија (СДС), за Нова.рс најпрво изјави дека додека отсечените глави на исчезнати членови на навивачки групи и се прикажуваат на јавноста во Србија, за тоа време се молчи за исчезнатиот поранешен генерален секретар и поранешен пратеник и функционер на СНС и отворен противник на Вучиќ.

Во средата, Тадиќ на Твитер напиша дека е застрашувачкиот заговор на молчење во врска со смртта на Владимир Цвијан, според правилата на омерта на мафијата.

Неверојатно и несватливо е дека обвинителството, полицијата, СНС (каде тој беше функционер и пратеник), Адвокатската комора, медиумите, па дури и семејството и пријателите молчеа за смртта на Цвијан со години, рече Тадиќ.

Adblocker detected! Please consider reading this notice.

We've detected that you are using AdBlock Plus or some other adblocking software which is preventing the page from fully loading.

We don't have any banner, Flash, animation, obnoxious sound, or popup ad. We do not implement these annoying types of ads!

We need money to operate the site, and almost all of it comes from our online advertising.

Please add tvstanici.net to your ad blocking whitelist or disable your adblocking software.

×