Го имаше светот под нозе. Животот го заврши во дом за стари лица уништен од депресијата. 15 дена ни јадеше ни пиеше. Тажен крај на големиот бомбардерИЗВОР: ВО ЦЕНТАР

Легендарниот играч на Баерн, Герд Милер почина во неделата на 75 -годишна возраст.

Ќе остане запаметен како еден од најголемите напаѓачи во историјата на фудбалот, а за неговата успешна кариера сведочат бројните освоени трофеи: трипати ја освои Лигата на шампионите со Баерн, еднаш Купот на победниците на купови, беше германски шампион четири пати и победникот на Купот четири пати. Со германската репрезентација, тој го освои Европското првенство во 1972 година, а две години подоцна и Светското првенство.

Во кариерата, тој ја освои и наградата за најдобар фудбалер на светот и Златната топка во 1970 година.

Како што пишува Кликс.ба, по крајот на кариерата, Милер паднал во депресија, се препуштил на алкохолот и имал бројни проблеми. Тој целосно се повлече од јавниот живот.

Тој боледува од Алцхајмерова болест од 2015 година, а последните години од животот ги помина во дом за стари лица во близина на Минхен. За време на неговиот престој во домот за стари лица (шест и пол години), тој беше поддржан од неговата сопруга Уски и ќерката Никол, кои редовно го посетуваа.

За жал, неговата здравствена состојба неодамна се влоши, а како што пренесува Билд, Милер не јадел ниту пиел во последните 15 дена.

Во неделата, големиот бомбардер , како што го нарекоа , тивко замина во легендите .

Неговиот последен јавен настап беше во 2013 година на доделувањето на наградата на Спорт Билд во Хамбург, кога ја доби наградата за животно дело.

Adblocker detected! Please consider reading this notice.

We've detected that you are using AdBlock Plus or some other adblocking software which is preventing the page from fully loading.

We don't have any banner, Flash, animation, obnoxious sound, or popup ad. We do not implement these annoying types of ads!

We need money to operate the site, and almost all of it comes from our online advertising.

Please add tvstanici.net to your ad blocking whitelist or disable your adblocking software.

×