Германија го доби својот нов канцелар – Фокус


Лидерите на трите партии кои треба да формираат нова германска Влада, денеска потпишаа коалициски договор.

Па според тој, Олаф Шолц, актуелниот министер за финансии, е новиот канцелар на Германија, кој доаѓа на местото на Ангела Меркел.

– Advertisements –


ИЗВОР. ФОКУС