Бразилскиот вирус прави растур систем кај младите: Бројките се страшниИЗВОР: ВО ЦЕНТАР

Новиот вид коронавирус откриен во Бразил е многу висока смртност кај младите. Една нова студија, на бразилскиот институт за јавно здравје Фиокруз, покажа дека оваа конкретна опција е трипати посмртоносна за помладите отколку претходните соеви, пренесува ЛАД Бајбал.

Варијантата, што е 150 отсто позаразна од обичниот Ковид-19, е позната како П1.

Според news.com.au, видот се чини дека брзо се шири меѓу помладите во Бразил. Случаи на луѓе на 30-тина годишна возраст со позитивни тестови скокнале за 565 отсто од јануари. Исто така, има 626 отсто зголемување кај луѓето во 40-тите години од животот заразени со коронавирус и 525 отсто зголемување кај луѓето во нивните 50-ти години.

Загрижувачки е што вирусот не само што има поголема веројатност да зарази помлади луѓе, туку и оние што ќе го фатат, имаат поголеми шанси да имаат тешки компликации од него.

Земјата е смачкана до тој степен што гробарите беа принудени да ги ексхумираат старите гробници за да се ослободи простор за над 300 000 мртви. Бројот на дневни смртни случаи од вирусот во Бразил сега надминува 3.000 на ден.

Д-р Ана Менезес од болницата Гетулио Варгас во Манаус за Ал Џезира изјави: Минатата година имавме повеќе критични постари пациенти. Сега е сосема поинакво. Имаме работа со значителен број тешки случаи на возраст од 30 до 50 години.

Д-р Ерик Лиана Фајгел-Динг, епидемиолог од Харвард, исто така, детално го опиша застрашувачкиот обем на оваа варијанта на варусот. За 9News тој рече: Нема легла за интензивна нега низ целата земја. Смртта расте експоненцијално. П1 може да биде опција, што ќе биде голем проблем за следниот скок.

Вирусот веќе се пробива во другите земји, а исто така е регистриран во САД. ЦДЦ извести за 48 случаи, а пациент од болницата Монт Синај во Њујорк потврди дека ја фатил бразилската верзија пред само неколку недели. Гувернерот Ендру Куомо тогаш рече: Откривањето на бразилската верзија тука во Њујорк дополнително ја нагласува важноста од преземање на сите соодветни чекори за да се продолжи со заштитата на здравјето.

Бразилската верзија ја погоди и канадската хокеарска екипа Ванкувер Канукс, каде кај повеќе од половина од тимот беше дијагностициран овој вид.

Д-р Ерик Лијана Фејгл-Динг додаде дека случаите во спортскиот тим се причина за сериозна загриженост.