Бајден сака средба со Путин за време на посетата на Европа


Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека би сакал да се сретне со рускиот претседател Владимир Путин за време на неговото патување во Европа во јуни.

-Се надевам на тоа и го очекувам. Работиме на тоа – изјавил Бајден.

Тој планира да присуствува на самитот Г7 во Корнвол, Англија, закажан за 11-13 јуни, а потоа лета за Брисел за да се состане со лидерите на Европската унија.

ИЗВОР. ФОКУС