Арктичка зима во САД: Tемпературите се симнаа на минус 37 степени, ќе биде и постудено (ВИДЕО)ИЗВОР: КАНАЛ 5

Имено, поради силната арктичка зимска бура, ширум Америка беа издадени предупредувања за повеќе од 135 милиони луѓе. Областа што ќе ги почувствува ефектите од зимската бура се протега сè до Флорида и границата меѓу САД и Мексико. Националната метеоролошка служба (NWS) соопшти дека деновиве во некои делови од земјата можни се температури до -45 Целзиусови степени.

Тие предупредија на големата опасност од смрзнатини кои се јавуваат при намален проток на крв. Недостатокот на топла крв може да доведе до замрзнување и пукање на ткивото, а во некои случаи и ампутација. Метеоролозите велат дека зимската бура би можела да стане „циклонска бомба“.

Поради силните ветрови, авионите кои требаше да летаат за Шарлот, Северна Каролина, беа приземјени на аеродромите при полетувањето.

Си-Ен-Ен пишува дека повеќе од 900.000 луѓе се без струја.

Државата Њујорк го забранува несуштинското возење на некои големи меѓудржавни патишта поради претстојната зимска бура, се вели во твитот на полицијата на државата Њујорк, а некои патишта се целосно затворени за сите комерцијални возила.

Повеќе од 100 рекорди би можеле да бидат соборени или врзани во следните неколку дена, објави американската Национална метеоролошка служба.

Во Колорадо температурите паднаа на рекордно ниско ниво од -23 степени.

Градот Шајен, Вајоминг постави рекорд за најголем пад на температурата за еден час, откако температурата од 6 степени се спушти на -16 за 30 минути.

На некои места температурите паднаа и до -37, јавува Би-Би-Си. Речиси десетина рекордно ниски температури се забележани и во соседна Монтана.

Adblocker detected! Please consider reading this notice.

We've detected that you are using AdBlock Plus or some other adblocking software which is preventing the page from fully loading.

We don't have any banner, Flash, animation, obnoxious sound, or popup ad. We do not implement these annoying types of ads!

We need money to operate the site, and almost all of it comes from our online advertising.

Please add tvstanici.net to your ad blocking whitelist or disable your adblocking software.

×