Тројца полицајци повредени во судирите во АтинаИЗВОР: ВО ЦЕНТАР

Полицијата во Грција соопшти дека тројца полицајци се повредени во судирите на протестот во Атина против полициската бруталност.

Еден од полицајците е сериозна повреден, потврди полицијата.

Околу 5 000 демонстранти, претежно млади лица, излегоа на улиците на главниот град во Грција синоќа како реакција на видео снимката која стана вирална на социјалните мрежи на која полицајците тепаат еден млад човек во населбата Неа Смирни.

Протестот започна токму во Неа Смирни, населбата во Атина каде беше снимено видео со претепувањето на младиот човек. Младите демонстранти носеа натписи и скандираа : полицајците надвор од нашите населби.

Друга група маскирани демонстранти, со молотови коктели и камења ги нападнале полицајците и една полициска станица, додека безбедносните сили одговориле со солзавец и водени топови.

Повредениот полицаец бил соборен од неговиот мотор и претепан од демонстранти , потврди полицијата. Најмалку 10 демонстранти биле уапсени.

Грчкиот премиер Мицотакис го осуди насилството и апелираше на смирување на страстите.

Adblocker detected! Please consider reading this notice.

We've detected that you are using AdBlock Plus or some other adblocking software which is preventing the page from fully loading.

We don't have any banner, Flash, animation, obnoxious sound, or popup ad. We do not implement these annoying types of ads!

We need money to operate the site, and almost all of it comes from our online advertising.

Please add tvstanici.net to your ad blocking whitelist or disable your adblocking software.

×