Archives: Posts

Зошто Брисел го крие нон пејперот на Јанша!? Еве што би значело неговото објавување

ИЗВОР: ВО ЦЕНТАР Европскиот совет дефинитивно го отфрли барањето за пристап до документот кој се однесува на наводниот нон-пејпер на Словенија за промена на границите на Западен Балкан. Бараниот документ се занимава со многу чувствителна тема, а неговото објавување ќе има јасно и директно влијание врз односите на ЕУ со соседството, со што ќе се […]

Read More

Шест жртви во Турција. Огнената стихија голта се пред себе. Дали се пожарите подметнати? Ердоган: Ќе испитаме, имаме осомничен (видео)

ИЗВОР: ВО ЦЕНТАР Пожарите кои истовремено зафатија неколку од најексклузивните летувалишта во Турција, во голема мера се ставени под контрола. Турските медиуми шпекулираат дека можеби пожарите биле подметнати. Се споменува Работничката партија на Курдистан. Курдистанската работничка партија (ПКК) не е официјално обвинета, но на социјалните мрежи кружат шпекулации дека Курдите би можеле да стојат зад […]

Read More

Дали Шведска била цело време во право? Бројките почнуваат да работат за нив. На крајот ќе мора цел свет да им се поклони!?

ИЗВОР: ВО ЦЕНТАР Во април 2020 година, Шведска беше меѓу десетте земји најтешко погодени од пандемијата со коронавирус. Денес, 15 месеци подоцна, стои подобро од повеќето европски земји, применувајќи стратегија со многу помалку ограничувања, пишува хрватскиот портал Индекс. Како што потсетуваат, во Шведска во април минатата година, дневниот број на смртни случаи беше над 100, […]

Read More

Над 59 отсто од вработените во градинките се вакцинирани – Фокус

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, објави дека дури 59 отсто од вработените во градинките се вакцинирани. Таа ги повика и останатите 40-тина проценти кои не се вакцинирани да го направат тоа за да има безбеден престој на децата во градинките. -Во изминатиов период вработените во градинките, воспитувачки, негувателки и технички персонал, сериозно […]

Read More

Ќе умреме од глад. Војска на улиците, а хеликоптери кружат над градот (видео, фото)

ИЗВОР: ВО ЦЕНТАР Нов Јужен Велс, најнаселената федерална држава во Австралија, во саботата објави нови 210 локално распространети случаи на инфекција со ковид. Полицијата го блокираше центарот на Сиднеј со неколку контролни пунктови со цел да го спречи планираниот протест против мерките за затворање, пренесува Јутарњи лист. Минатата недела, за жителите на Сиднеј и неговата […]

Read More

Празничното издание на “Везилка” ќе нѐ однесе во славното Крушево

ИЗВОР: АЛФА Оваа недела “Везилка” нѐ носи во највисокиот град на Балканот, славното Крушево. Онаму каде историјата е сѐ уште жива, каде сѐ уште се почитуваат најпосебните обичаи и традиции. Токму ден пред Илинден, погледнете го најновото издание на “Везилка” во недела во 12 часот. Continue Reading

Read More

Не ја исклучуваме можноста некој намерно да ги запалил шумите! – Фокус

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека властите не ја исклучуваат можноста некој намерно да ги запалил шумите. Во пожарот веќе загинаа четири лица, а повеќе од 150 се повредени, што доведе и до неколку евакуации во одморалиштата. – Advertisements – Турскиот претседател објави дека уапсено лице е осомничено за палење шуми во југозападниот дел […]

Read More

ПЕНДАРОВСКИ НА МЕЧКИН КАМЕН ЌЕ БИДЕ ВО ДРУШТВО СО ЗАЕВ, АХМЕТИ, СТЕВЧО, МОЖЕБИ И СЕЛА КОЈ Е ВО СТРАНСТВО, МИЦКОСКИ НЕ ДОАЃА

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски нема да дојде на Мечкин Камен на прославата на 2 август во 18 часот, зашто […]

The post ПЕНДАРОВСКИ НА МЕЧКИН КАМЕН ЌЕ БИДЕ ВО ДРУШТВО СО ЗАЕВ, АХМЕТИ, СТЕВЧО, МОЖЕБИ И СЕЛА КОЈ Е ВО СТРАНСТВО, МИЦКОСКИ НЕ ДОАЃА appeared first on Сакам Да Кажам.

Read More