Category: Media

ДРАГИ РАШКОВСКИ ОДИ ВО ПРИТВОР, НАСОЧУВАЛ ДРУГ ОСОМНИЧЕН ДА ЗБОРУВА СТРУЧНО ЗА ДА НЕ ГО РАЗБЕРАТ ОБВИНИТЕЛИТЕ ОТИ БИЛЕ ГЛУПИ

Поранешниот генерален секретар на Владата Драги Рашковски, од куќен, денеска оди во ефективен притвор во Шутка откако кривичниот совет во […]

The post ДРАГИ РАШКОВСКИ ОДИ ВО ПРИТВОР, НАСОЧУВАЛ ДРУГ ОСОМНИЧЕН ДА ЗБОРУВА СТРУЧНО ЗА ДА НЕ ГО РАЗБЕРАТ ОБВИНИТЕЛИТЕ ОТИ БИЛЕ ГЛУПИ appeared first on Сакам Да Кажам.

Read More

ГЕРМАНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ГО УСВОИ ЗАКОНОТ СО КОЈ ВЛАДАТА ЌЕ МОЖЕ ДА ВОВЕДУВА КАРАНТИН И ПОЛИЦИСКИ ЧАС НА РЕГИОНАЛНО НИВО

Германскиот парламент го усвои контроверзниот закон кој на владата ѝ дава можност да наметнува рестриктивни мерки на регионално ниво, како […]

The post ГЕРМАНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ГО УСВОИ ЗАКОНОТ СО КОЈ ВЛАДАТА ЌЕ МОЖЕ ДА ВОВЕДУВА КАРАНТИН И ПОЛИЦИСКИ ЧАС НА РЕГИОНАЛНО НИВО appeared first on Сакам Да Кажам.

Read More

ОД 47 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 ПРИЈАВЕНИ ДЕНЕСКА, 15 ПОЧИНАЛЕ ВО МАРТ, УШТЕ 627 ПОЗИТИВНИ ОД 2.865 ТЕСТОВИ

Четириесет и седум починати лица се наведени во денешната ковид статистика на Институтот за јавно здравје, но од нив, како […]

The post ОД 47 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 ПРИЈАВЕНИ ДЕНЕСКА, 15 ПОЧИНАЛЕ ВО МАРТ, УШТЕ 627 ПОЗИТИВНИ ОД 2.865 ТЕСТОВИ appeared first on Сакам Да Кажам.

Read More

ШЕКЕРИНСКА НЕМА ПАК ДА СЕ КАНДИДИРА ЗА ЗАМЕНИК ПРЕТСЕДАТЕЛ НА СДСМ, ВЕЛИ ДЕКА НА ПАРТИЈАТА Ѝ ТРЕБААТ НОВИ КАДРИ

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска, која е актуелен заменик претседател на СДСМ, вели дека нема повторно да се кандидира за […]

The post ШЕКЕРИНСКА НЕМА ПАК ДА СЕ КАНДИДИРА ЗА ЗАМЕНИК ПРЕТСЕДАТЕЛ НА СДСМ, ВЕЛИ ДЕКА НА ПАРТИЈАТА Ѝ ТРЕБААТ НОВИ КАДРИ appeared first on Сакам Да Кажам.

Read More

ЗА ТРИ НЕДЕЛИ 1.350 ВАКЦИНИРАНИ ВО БИТОЛА, ЗА МАСОВНА ИМУНИЗАЦИЈА СЕ СПРЕМА СПОРТСКАТА САЛА НА МЕДИЦИНСКОТО УЧИЛИШТЕ

За три недели се вакцинирале 1350 битолчани со вакцината на „АстраЗенека“ на вакциналниот пункт во школската амбуланта на училиштето „Даме […]

The post ЗА ТРИ НЕДЕЛИ 1.350 ВАКЦИНИРАНИ ВО БИТОЛА, ЗА МАСОВНА ИМУНИЗАЦИЈА СЕ СПРЕМА СПОРТСКАТА САЛА НА МЕДИЦИНСКОТО УЧИЛИШТЕ appeared first on Сакам Да Кажам.

Read More

Маричиќ: Гледаме дека нема недопирливи, но да не се изрекуваат пресуди преку медиуми

Она што сега е различно од претходно е што се градат и на дело функционираат механизми што ја санкционираат корупцијата кај нас или имаат начини таа да се санкционира, вели министерот за правда Бојан Маричиќ. -Фактот што имаме процеси против крупни функционери, директори, поранешен генерален секретар на Владата, кажува дека никој не е недопирлив и […]

Read More

Драги Рашковски влезе во Шутка- судот ја прифати жалбата на Обвинителството и му определи затворски притвор

ИЗВОР: АЛФА Драги Рашковски од куќен притвор се пресели во истражниот затвор Скопје, каде следните најмалку 30 дена ќе биде во затворски притвор. Ова доаѓа откако Кривичниот совет при Основниот кривичен суд, ја прифати жалбата на Обвинителството, и ја преиначи првата мерка. Тој во Шутка заврши како дел од истрагата за набавката на софтверот за […]

Read More

Филипче: Пристигнувањето на 200.000 дози од кинеската вакцина ќе ја зголеми динамиката на вакцинирање

Министерот за здравство, Венко Филипче во вечерашното гостување на телевизија Сител рече дека во момементов не се користи максималниот капацитет за вакцинирање. Тоа ќе се случи кога при крајот на овој месец ќе пристигне поголема количина вакцини. -Ова сега не е нашиот максимален капацитет за вакцинирање. Тоа што ќе ја смени сликата за динамиката се […]

Read More

Уставниот суд покрена иницијатива за оценување на уставноста на дел од Законот за банки

ИЗВОР: АЛФА Уставниот суд на денешната седница поведе постапка за оценка на уставноста на членот 163, став 3 од Законот за банки, според кој, побарувањата на Фондот за осигурување на депозити по основ на исплати на осигурени депозити се исплаќаат пред побарувањата на останатите доверители. Судот изрази сомнеж за уставноста на оспорената законска одредба. Иницијативата […]

Read More

Шестиот пакет мерки недоволен – протестите продолжуваат, освен угостителите на улица и сметководителите

ИЗВОР: АЛФА Државната помош од шестиот пакет антикризни мерки е недоволна и нема да ги покрие загубите кои ги нанесе пандемијата, реагираат туристичките работници. Тие се незадоволни зашто помошта од 30% од просечниот месечен приход за 21 ден, ни малку не била доволна, зашто долговите им биле натрупани. Велат сакаат да преживеат, а не да […]

Read More