Category: Media

Почина поранешен началник на СВР Велес

ИЗВОР: ВО ЦЕНТАР Игор Ангеловски се лекувал во велешката  Општа  болница на Инфективното одделение  од 7 до 14 октомври кога поради пад на сатурација итно бил префрлен на Инфективна во Скопје, информира д-р Весна Неделковска Николова портпарол на ЈЗУ Општа болница Велес. Игор Ангеловски поранешен началник на СВР Велес починал синоќа на Инфективната клиника во […]

Read More

ШПАНИЈА ВОВЕДУВА ВОНРЕДНА СОСТОЈБА И ПОЛИЦИСКИ ЧАС ДО МАЈ

ИЗВОР: АЛФА Шпанија воведува вонредна состојба, а ќе следи и полициски час од 23 часот до 6 часот наутро низ целата земја кои ќе бидат на сила до мај.Премиерот на Шпанија Педро Санчез најави строги мерки во шестмесечниот период поради моменталната епидемиолошка состојба во Шпанија која беше меѓу првите европски жаришта со корона вирусот. „Ситуацијата […]

Read More

Констатирани оставките на Дурловски, Реџепи, Зеќири и Лукаревска – Фокус

Собранието на денешната седница констатира оставки на четворица пратеници, и тоа на пратеникот Игор Дурловски, кој доаѓа од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, на Бајрам Реџепи од ДУИ и на двајца парламентарци од СДСМ, Мухамед Зеќири и Сања Лукаревска. Ниту еден од пратениците не ја образложи својата оставката пред Парламентот. Претседателот на Собранието, Талат Џафери ја повика […]

Read More

Дали шоуменот Слави Трифонов може да биде нов премиер на Бугарија?

ИЗВОР: ВО ЦЕНТАР Дали шоуменот и најпопуларниот телевизиски водител во Бугарија, Слави Трифонов може да биде идниот бугарски премиер, по парламентарните избори во Бугарија во март идната година. Во фебруари оваа година Слави Труфонов ја формираше својата партија “Има таков народ” и според анкетите таа за неполни девет месеци стана трета политичка сила во Бугарија. […]

Read More

Оливер Спасовски позитивен на Ковид-19

ИЗВОР: АЛФА Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски преку Фејсбук статус објави дека е позитивен на коронавирусот. – Почитувани, би сакал да ве информирам дека и покрај строгото почитување на мерките коишто ги превземам за моја лична и заштита на луѓето околу мене од почетокот на пандемијата, вечерва добив позитивен резултат за Ковид 19, пишува […]

Read More

ЧЕШКА ВОВЕДУВА ПОЛИЦИСКИ ЧАС: Затворање седум дена од 21 до 5 часот наутро!

ИЗВОР: ВО ЦЕНТАР Чешката влада донесе одлука за воведување на седумдневен полициски час во земјата, почнувајќи од среда, од 21 до 5 часот наутро, како и дополнително да се ограничи работата на продавниците за малопродажба. Полицискиот час ќе биде во сила од 28 октомври до 3 ноември, од 21 до 5 часот наутро, рече министерот […]

Read More

Новинари се под судски прогон, ниедна власт не издржала на сила – Фокус

Тројца новинари се под судски прогон и притисок од власта затоа што објавуваат материјали од јавен интерес кои ги добиле од свиркачи, изјави Александар Николоски, пратеник и потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ. -Новинарите кои објавуваат материјали за криминалите на власта се под притисок и сметам дека најмалку што може да направиме како пратеници е да дадеме поддршка […]

Read More

МИНИСТЕРОТ ОЛИВЕР СПАСОВСКИ ПОЗИТИВЕН НА КОВИД-19

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски е позитивен на ковид-19, објави доцна во понеделник навечер лично тој на неговиот фејсбук [&

The post МИНИСТЕРОТ ОЛИВЕР СПАСОВСКИ ПОЗИТИВЕН НА КОВИД-19 appeared first on Сакам Да Кажам.

Read More

15 ПОЧИНАТИ ЗА 24 ЧАСА ОД КОВИД-19, 247 НОВИ ПОЗИТИВНИ ОД 737 ТЕСТОВИ

Во последните 24 часа починаа 15 лица по компликации од ковид-19, а од 737 тестови, регистрирани се 247 нови позитивни […]

The post 15 ПОЧИНАТИ ЗА 24 ЧАСА ОД КОВИД-19, 247 НОВИ ПОЗИТИВНИ ОД 737 ТЕСТОВИ appeared first on Сакам Да Кажам.

Read More

ОД ЗАРАЗЕНИТЕ БЕЛГИСКИ ЛЕКАРИ СЕ БАРА ДА ПРОДОЛЖАТ СО РАБОТА СРЕДЕ ДРАМАТИЧНАТА СИТУАЦИЈА СО КОРОНАВИРУСОТ

Лекарите во белгискиот град Лиеж биле замолени да продолжат со работа и доколку имаат коронавирус, среде драматичниот пораст на бројот [&hel

The post ОД ЗАРАЗЕНИТЕ БЕЛГИСКИ ЛЕКАРИ СЕ БАРА ДА ПРОДОЛЖАТ СО РАБОТА СРЕДЕ ДРАМАТИЧНАТА СИТУАЦИЈА СО КОРОНАВИРУСОТ appeared first on Сакам Да Кажам.

Read More