Category: СДК

ПЕЈАЧОТ АР КЕЛИ ОСУДЕН НА 30 ГОДИНИ ЗАТВОР ЗА СЕКСУАЛНО ЗЛОСТАВУВАЊЕ ЖЕНИ И ДЕЦА

Американскиот пејач Ар Кели е осуден на 30 години затвор за водење шема за сексуално злоставување жени и деца. Ова […]

The post ПЕЈАЧОТ АР КЕЛИ ОСУДЕН НА 30 ГОДИНИ ЗАТВОР ЗА СЕКСУАЛНО ЗЛОСТАВУВАЊЕ ЖЕНИ И ДЕЦА appeared first on Сакам Да Кажам.

Read More

ЦЕЛА ОПОЗИЦИЈА СЕ ПРИЈАВИ ЗА ЗБОР И ГО БЛОКИРАШЕ ЗАКОНОТ ШТО ЌЕ ОВОЗМОЖИ НЕПЕНЗИОНИРАЊЕ НА 60 СУДИИ, ЏАФЕРИ ГИ ИСПРАТИ ПРАТЕНИЦИТЕ ДОМА

Ќе нема измени на Законот за работни односи и 60-ина судии и 13 обвинители од задутре одат наеднаш во пензија. […]

The post ЦЕЛА ОПОЗИЦИЈА СЕ ПРИЈАВИ ЗА ЗБОР И ГО БЛОКИРАШЕ ЗАКОНОТ ШТО ЌЕ ОВОЗМОЖИ НЕПЕНЗИОНИРАЊЕ НА 60 СУДИИ, ЏАФЕРИ ГИ ИСПРАТИ ПРАТЕНИЦИТЕ ДОМА appeared first on Сакам Да Кажам.

Read More

КОГА НЕ СУМ НА ГОВОРНИЦА, МЕ ПРАШУВАШ ИМА ЛИ НЕКОЈА ФОТОНАПОНСКА ЗА ВМРО, МУ РЕЧЕ БЕКТЕШИ НА ПРАТЕНИКОТ БОЈАН СТОЈАНОВСКИ, НА ШТО ТОЈ СНЕМА КОМЕНТАР

Пратеникот Бојан Стојановски од ВМРО-ДПМНЕ на денешната собраниска седница за пратенички прашања, дека загрижен за инфлацијата, за животниот стандард, за […]

The post КОГА НЕ СУМ НА ГОВОРНИЦА, МЕ ПРАШУВАШ ИМА ЛИ НЕКОЈА ФОТОНАПОНСКА ЗА ВМРО, МУ РЕЧЕ БЕКТЕШИ НА ПРАТЕНИКОТ БОЈАН СТОЈАНОВСКИ, НА ШТО ТОЈ СНЕМА КОМЕНТАР appeared first on Сакам Да Кажам.

Read More

АВСТРИСКО ДРЖАВЈАНСТВО ДОБИЈА ДВАЈЦА НАСЛЕДНИЦИ НА ЖРТВИ НА НАЦИСТИТЕ ОД МАКЕДОНИЈА

Австриската амбасада соопшти дека за првпат од измените на Законот за државјанство во 2019 година правото да добијат австриско државјанство […]

The post АВСТРИСКО ДРЖАВЈАНСТВО ДОБИЈА ДВАЈЦА НАСЛЕДНИЦИ НА ЖРТВИ НА НАЦИСТИТЕ ОД МАКЕДОНИЈА appeared first on Сакам Да Кажам.

Read More

ТУРЦИЈА ПОБАРА ЕКСТРАДИЦИЈА НА 33 „ТЕРОРИСТИ“ ОД ШВЕДСКА И ФИНСКА ОТКАКО ГО ТРГНА ВЕТОТО ЗА ПРИЕМ ВО НАТО

Турција побара екстрадиција на 33 лица осомничени за тероризам во рамките на договорот со кој се согласи да не го […]

The post ТУРЦИЈА ПОБАРА ЕКСТРАДИЦИЈА НА 33 „ТЕРОРИСТИ“ ОД ШВЕДСКА И ФИНСКА ОТКАКО ГО ТРГНА ВЕТОТО ЗА ПРИЕМ ВО НАТО appeared first on Сакам Да Кажам.

Read More

ЕУ БАРА ОД ПРАТЕНИЦИТЕ ДА НЕ ДОЗВОЛАТ ПРАЗНИНА ОД ПЕНЗИОНИРАЊЕ НА 60-ТИНА СУДИИ, ТИЕ УШТЕ СЕ РАСПРАВААТ ВО СОБРАНИЕ

Евроамбасадорот Дејвид Гир цел ден на состаноците со пратеничките групи во Собранието им укажува на пратениците дека е потребно да […]

The post ЕУ БАРА ОД ПРАТЕНИЦИТЕ ДА НЕ ДОЗВОЛАТ ПРАЗНИНА ОД ПЕНЗИОНИРАЊЕ НА 60-ТИНА СУДИИ, ТИЕ УШТЕ СЕ РАСПРАВААТ ВО СОБРАНИЕ appeared first on Сакам Да Кажам.

Read More

ТУРЦИЈА СЕ СОГЛАСИ ДА НЕ ГО БЛОКИРА ПРИЕМОТ НА ФИНСКА И ШВЕДСКА ВО НАТО

Турција се согласи да ги поддржи кандидатурите на Шведска и Финска за членство во НАТО, изјави генералниот секретар Јенс Столтенберг. […]

The post ТУРЦИЈА СЕ СОГЛАСИ ДА НЕ ГО БЛОКИРА ПРИЕМОТ НА ФИНСКА И ШВЕДСКА ВО НАТО appeared first on Сакам Да Кажам.

Read More

БИВШАТА СОРАБОТНИЧКА НА ПЕДОФИЛОТ ЕПСТАЈН, ГИЛЕЈН МАКСВЕЛ, ДОБИ 20 ГОДИНИ ЗАТВОР

Некогашната соработничка на милијардерот и педофил Џефри Епстајн, Гилејн Максвел, е осудена на 20 години затвор за трговија со луѓе […]

The post БИВШАТА СОРАБОТНИЧКА НА ПЕДОФИЛОТ ЕПСТАЈН, ГИЛЕЈН МАКСВЕЛ, ДОБИ 20 ГОДИНИ ЗАТВОР appeared first on Сакам Да Кажам.

Read More

БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ МИГРАНТИ ОСТАВЕНИ ВО КАМИОН ВО ТЕКСАС ПОРАСНА НА 50

Сиромаштија и очај доведоа до смртта на најмалку 50 мигранти кои беа пронајдени оставени во камион близу Сан Антонио, Тексас, […]

The post БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ МИГРАНТИ ОСТАВЕНИ ВО КАМИОН ВО ТЕКСАС ПОРАСНА НА 50 appeared first on Сакам Да Кажам.

Read More

НЕ СЕ ДОЗВОЛИ НИ ПОГАЧА ДА БИДЕ ПОДЕЛЕНА НА ПРЕМИНОТ МАРКОВА НОГА КАКО СИМБОЛ НА ПРИЈАТЕЛСТВО, ВЕЛАТ ГРЧКИТЕ УЧЕСНИЦИ НА ТУРАТА СО ЏИПОВИ ВО ПРЕСПА

Учесниците во петтата оф роуд тура што викендов се одржа во грчкиот дел на Преспа се обиделе, по стар обичај […]

The post НЕ СЕ ДОЗВОЛИ НИ ПОГАЧА ДА БИДЕ ПОДЕЛЕНА НА ПРЕМИНОТ МАРКОВА НОГА КАКО СИМБОЛ НА ПРИЈАТЕЛСТВО, ВЕЛАТ ГРЧКИТЕ УЧЕСНИЦИ НА ТУРАТА СО ЏИПОВИ ВО ПРЕСПА appeared first on Сакам Да Кажам.

Read More