Category: Независен

Познати сите двојки во плејофот од Лигата на Европа

Хрватска – Сите двојки во плејофот од Лигата на Европа се веќе јасни. Последниот македонски претставник, тетовска Шкендија синоќа загуби во Скопје од Тотенхем на Муруњсо 1:3 и со тоаги заврши настапите во евротурнирите. Средбите се закажани за 1 октомври. Еве ги паровите во плејофот: Јанг Бојс (Швајцарија) – Тирана (Албанија) Динамо Загреб (Хрватска) – Флора […]

The post Познати сите двојки во плејофот од Лигата на Европа appeared first on Независен Весник.

Read More

Се разделија Христијан Мицкоски и Игор Јанушев

Генералниот секретар поднел оставка од „лични причини“. Кои се тие причини Мицкоски не соопшти по седницата на Централниот комитет. Извршниот комитет е речиси целосно изменет. Позначајно е кого го нема во новиот состав отколку кои се новите членови   Прилично неочекувано генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, вечерва поднесе оставка на функцијата во партијата, за […]

The post Се разделија Христијан Мицкоски и Игор Јанушев appeared first on Независен Весник.

Read More

Основачот на „Лидл“ е најбогатиот Германец

Основачот на познатиот ланец супермаркети „Лидл“, Дитер Шварц е најбогатиот Германец. Ранг-листата на дневниот весник „Билд“ покажува дека овој 80-годишен основач на „Лидл“ и ланецот „Кауфланд“ има имот вреден 41,8 милијарди евра. На второ место е семејството Рајман, кое е сопственик на компаниите „Јакобс“ и „Коти“ со проценет имот вреден 21,45 милијарди евра, а на […]

The post Основачот на „Лидл“ е најбогатиот Германец appeared first on Независен Весник.

Read More

За неносење маски казнети 679 лица

Регистрирани се 679 прекршоци во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Северна Македонија по однос на мерката за неносење лична заштита на лице. Министерството за внатрешни работи  и денеска апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со Ковид -19.

The post За неносење маски казнети 679 лица appeared first on Независен Весник.

Read More

(Во живо) Прес на министерот за животна средина Нуредини

Прес-конференција на министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини, за плановите за четиригодишниот мандат. Проследете ја во живо: Планови за 4 годишен мандат на МЖСПП Прес Нуредини Насер Posted by MИА.mk on Петок, 18 септември 2020

The post (Во живо) Прес на министерот за животна средина Нуредини appeared first on Независен Весник.

Read More