Category: Канал5

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да не ја меша СДСМ во своите внатрешните кавги и расколи за раце во медот

ИЗВОР: КАНАЛ 5 Западот ги премина сите граници во антируската политика, порача Владимир Путин во едно од ретките телевизиски обраќања до нацијата од почетокот на војната пред седум месеци. Се закани дека има помодерно оружје од Нато, вклучително и нуклеарно и дека нема да се колеба да го употреби, ако е неопходно. Објави делумна мобилизација […]

Read More

Путин не оди на погребот на Елизабета Втора, иако Кремљ ја пофали нејзината мудрост

ИЗВОР: КАНАЛ 5 Забот е пронајден во близина на селото Орозмани, на околу сто километри југоисточно од грузиската престолнина Тбилиси, во близина на локацијата Дманиси, каде кон крајот на 90-тите и почетокот на 2000-тите биле пронајдени човечки черепи стари 1,8 милиони години. Локалитетот Дманиси е најстарото такво откритие надвор од Африка и го промени научното […]

Read More

Судбината на стотици илјади Пакистанци зависи од брана стара 90 години

ИЗВОР: КАНАЛ 5 Пакистанската влада, соочена со обилните монсунски дождови кои однесоа повеќе од илјада животи, прогласи вонредна состојба. Во провинцијата Синд на југот на земјата, по обилните дождови кои паѓаат со недели и предизвикаа невидени поплави, експертите го следат „однесувањето“ на реката Инд. Во реката се влеваат порои од помали реки кои се слеваат […]

Read More

Средба на Пендаровски со претседателот на Националната пливачка федерација

ИЗВОР: КАНАЛ 5 Морисон, кој се повлече од лидерската функција во Либералната партија по поразот на општите избори во мај, пред медиумите одговараше на прашања во врска со критиките што на негова адреса ја упатуваа лабуристите, но и негови сопартијци, за неумерено практикување извршни функции без преседан. „Управував со бродот среде бура“, им рече Морисон […]

Read More

Екстремна суша во Шпанија, во еден град вода има само 6 часа дневно: Перењето е луксуз

ИЗВОР: КАНАЛ 5 – Според истражувањето неодамна објавено во списанието Nature Geoscience, нашата планета се соочува со најсувата клима во последните најмалку 1.200 години – истакнува Euronews. На крајот на јули оваа година, се додава, шпанските акумулации за вода имаа само 40 отсто капацитет. За приближно 800 луѓе кои живеат во селото Бонастре, јужно од […]

Read More

Видео: Борис Џонсон пукал со украинските војници од митралез, рачен фрлач…

ИЗВОР: КАНАЛ 5 Делфинот се насукал во плиткото на плажата во крајбрежниот град Зандворт, западно од Амстердам, јави RTL News, а пренесува Newsweek. Посетителите на плажа се обиделе да му помогнат на животното, но наместо тоа една жена се обидела да го јава. На видеото објавено на Твитер се гледа како делфинот се обидува да […]

Read More

Захарова: На раб сме на нуклеарна војна

ИЗВОР: КАНАЛ 5 Градоначалникот Орце Ѓорѓиевски денес на прес конференција ги соопшти сите детали околу конкурсот кој ќе биде отворен во наредните четири месеци. На настанот говореа и претставниците од трите стручни столба кои заедно со Општина Кисела Вода ја подготвуваа конкурсната документација, д-р Огнен Марина, декан на Архитектонскиот факултет; претседателот на Асоцијацијата на архитекти […]

Read More

Нагло зголемен бројот на заразени со ковид во Британија

ИЗВОР: КАНАЛ 5 Портпаролот на Бери Калебо изјави за АФП дека производството е запрено во фабриката, која произведува течно чоколадо во серии на големо за 73 клиенти на кондиторски производи. Засега нема информации дали потрошувачите се заразиле со салмонела, која предизвикува салмонелоза, болест придружена со дијареја и треска. „Бери Калебо моментално ги контактира сите клиенти […]

Read More

Холандскиот премиер им се извини на ветераните за масакрот во Сребреница: Не бевте опремени

ИЗВОР: КАНАЛ 5 Има и скици и лични предмети од времето поминато во притвор. – Мојот NFT тим има широк асортиман на предмети кои ги собираме веќе некое време. Се состои од моите затворски пенкала и прибор за пишување што рачно ги дотерав до моите потпишани бели памучни маици и гаќички, рече Делви преку портпаролката. […]

Read More

Лавров и Чавошоглу за испораките на жито од Украина

ИЗВОР: КАНАЛ 5 Во рамки на десеттата седница која се одржа денеска во Кинотеката на РСМ, советниците од Карпош го изгласаа предлогот според кој се направи измена и дополнување на Програмата за активностите во областа на екологијата и енергетската ефикасност за 2022 година, со што Општина Карпош ќе обезбеди 200.000 денари за поддршка на проектот […]

Read More