Category: Фокус

Бугарските социјалисти ќе ја поддржат партиската влада на Слави Трифонов, без да учествуваат во неа

Лидерката на опозициската Бугарска социјалистичка партија, Корнелија Нинова, по состанокот на раководството на партијата објави дека ќе ја поддржат владата на „Има таков народ” на Слави Трифонов, јави дописникот на МИА од Софија. Сепак, БСП постави пет услови за поддршка на „Има таков народ” – поврзани со брзи и конзистентни реформи во здравствената заштита, борба […]

Read More

Спречен бунт и атентат врз Лукашенко, руските разузнавачи уапсија двајца

Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) уапси две лица кои планирале да спроведат воен пуч во Белорусија на 9. мај и во таа прилика да извршат атентат врз белорускиот претседател Александар Лукашенко, соопшти ФСБ, пренесува агенцијата Спутник. Уапсени се Алекдандар Федут од Белорусија и Јуриј Зенкович кој има двојно државјанство – белоруско и американско. Акцијата […]

Read More

Блаже од Кавадарци е момчето кое доби бубрег од Верица Белчовска – Фокус

Семејството Сапунџиеви од Кавадарци вечерва преку изјава за МИА се заблагодари за донираниот бубрег за нивниот 28-годишен син Блаже. Мајката Форка рече дека сочувствуваат со семејството на младата девојка Верица Белчовска, која загина во сообраќајна несреќа, но изрази благодарност за хуманиот гест да ги подарат органите кои некому многу му значат. – Advertisements – – […]

Read More

Во Скопје во ковид центрите се лекуваат вкупно 702 лица, во другите градови во земјата 998 пациенти

Од Министерството за здравство информираа дека вкупно 702 лица сомнителни и потврдени за Ковид -19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град, додека во другите градови во земјава се лекуваат вкупно 998 пациенти. Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во Скопје и во болниците […]

Read More

Филипче: Утринава кај 27-годишно момче зачука ново, донирано срце!

Синоќа успешно заврши втората трансплантација на срце во историјата на Македонија. Операцијата која почнала по полноќ е извршена на Клиниката за кардиохирургија. Младо момче го доби срцето на прерано починатата девојка во сообраќајна несреќа, чие семејство се согласи нејзините органи да бидат донирани. -Во 3 часот и 33 минути утринава кај 27-годишно момче зачука ново, […]

Read More

Русија го возвраќа ударот, протерува 10 американски дипломати – Фокус

Русија ќе побара 10 американски дипломати да ја напуштат земјата, како одговор на идентичната мерка што ја донесе Вашингтон, изјави рускиот шеф на дипломатијата, Сергеј Лавров. Покрај тоа, Лавров најави дека Руската Федерација ќе објави имиња на осум американски официјални лица вклучени во рускиот список за санкции. – Advertisements – Исто така, тој најави дека […]

Read More

Завршува ерата на Кастро во Куба, Раул си даде оставка – Фокус

Раул Кастро денеска соопшти дека се повлекува од политиката и од функцијата генерален секретар на Комунистичката партија на Куба, наведувајќи дека раководството на партијата ќе го предаде на помладата генерација, која, како што истакна, е „полна со страст и антиимперијалистички дух“. Во својот говор на отворањето на четиридневниот конгрес, Кастро рекол дека со задоволство го предава раководството на партијата на група […]

Read More

Во Турција регистриран рекорден број на новозаразени со корона вирусот

Турција денеска повторно регистрира рекорден број новозаразени со корон авирусот, откако во последните 24 часа позитивни се тестирани 63.082 луѓе, што е највисока бројка од почетокот на пандемијата. Во истиот период починале 289 пациенти, со што вкупниот број на смртни случаи од почетокот на пандемијата достигна 35.320. Турција е на четврто место во светот според […]

Read More

Богдановиќ: Инвеститорот поднесе барање за градежна дозвола за зградата спроти „Холидеј ин“, но јас се уште не сум дал правосилност

Градоначалникот на Општина Центар Саша Богдановиќ денеска потврди дека инвеститорот преку е-системот на Општината поднел барање за градежна дозвола за првата зграда што е предвидена да се гради спроти „Холидеј ин“, меѓутоа, како што рече, барањето се уште не е правосилно. – Инвеститорот си го поднесува проектот, си уплаќа комуналии и нормално дека си поднесува […]

Read More

Парламентот му подготвува сослушување, Борисов си зел одмор

Новите партии во бугарскиот Парламент иницираа сослушување на се уште актуелниот премиер Бојко Борисов што треба да го изгласаат денеска, но тој најави дека нема да им дојде – бидејќи си зел одмор. Повод е учеството на Бугарија во планот за закрепнување и одржливост на Европската унија поради кризата по Ковид-19. ГЕРБ и Борисов беа […]

Read More