Трет земјотрес во Грција, овојпат со јачина од 6 степени – Фокус


Земјотрес со јачина од 6 степени според Рихтеровата скала е регистриран во близина на Крит, а тоа е трет силен земјотрес што денеска ја погоди Грција.

Епицентарот на земјотресот, кој се случи во 20.59 часот по локално време, бил на 174 километри источно од Ираклион на длабочина од 10 километри, се наведува на веб-страницата на Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар.

– Advertisements –

Претходно земјотрес со јачина од 5,2 степени според Рихтеровата скала ги потресе јужните грчки острови, а најмногу е почувствуван на Крит, пренесе „Катимерини“.

Потоа, Грција во 18.14 часот ја погоди уште еден земјотрес со јачина од 4 степени, на планините западно од Атина, на 27 километри североисточно од градот Коринт, на длабочина од 16,7 километри.

Засега нема информации за материјална штета, ниту има информации за евентуални повредени.

 

 

ИЗВОР. ФОКУС

Adblocker detected! Please consider reading this notice.

We've detected that you are using AdBlock Plus or some other adblocking software which is preventing the page from fully loading.

We don't have any banner, Flash, animation, obnoxious sound, or popup ad. We do not implement these annoying types of ads!

We need money to operate the site, and almost all of it comes from our online advertising.

Please add tvstanici.net to your ad blocking whitelist or disable your adblocking software.

×