Објавата има само 21 зборИЗВОР: ВО ЦЕНТАР

Велика Британија жали откако Бакингемската палата вчера напладне објави дека почина принцот Филип (99) .

Со длабока тага, нејзиното височество кралицата објавува дека почина нејзиниот сакан сопруг, принцот Филип, војводата од Единбург. Неговото кралско височество почина мирно утрово на замокот Виндзор, стои во соопштението објавено исто така на профилот на кралското семејство на Твитер.

После се што се случи, се појавија и неговиот внук во бегство, принцот Хари (36) и неговата сопруга Меган Маркл (39), кои живеат во Америка. Последниот поздрав беше објавен на веб-страницата на Фондацијата Архвел.

Во спомен на Неговото кралско височество, војводата од Единбург 1921-2021 година. Ви благодариме за вашата служба. На сите нас многу ќе ни недостасувате. напишаа тие на целата страница.

Многумина се сигурни дека Хари ќе замине во Велика Британија на погребот, но се сомневаат дека неговата бремена сопруга, поранешната актерка Меган Маркл, ќе оди со него. Имено, пред интервјуто со Опра, семејството ги молело војводите од Сасекс да не го сторат тоа токму поради здравјето на стариот принц, но тие не ги послушале овие предупредувања. Извор близок до семејството тврди дека Хари ќе ги преземе сите мерки за да дојде на погребот. Тој имаше одлична врска со неговите баба и дедо, со кои комуницираше за разлика од неговиот татко Чарлс и братот Вилијам, со кои сепак има напната врска.

Хари сега само сака да биде со своето семејство, а особено сака да биде во Велика Британија поради неговата баба – тврди извор близок до семејството и додава: Меган е бремена, па ќе мора да го послуша советот на лекарот и да види дали е безбедно за патување, но Хари дефинитивно ќе оди.

Прашањето е како ќе ги примат по интервјуто со Опра, особено затоа што тие рекоа дека некој во семејството беше загрижен за бојата на кожата на малиот Арчи, и покрај тоа никој не сакаше да и помогне на Меган кога имаше самоубиствени мисли. Хари планираше да дојде во Велика Британија летото, кога требаше да биде откриена статуата на неговата мајка Дијана

Тој тогаш требаше да го види својот брат Вилијам за прв пат во живо по бомбастичното интервју, но сега ќе треба да биде во иста просторија многу порано. Ако Хари дојде во Велика Британија, и веројатно е дека ќе дојде, ќе мора да остане во Англија одреден период според сегашните епидемиолошки мерки. Имено, Британците пропишуваат десет дена самоизолација за секој што ќе дојде во земјата, но тој може да го скрати со тестирање на петтиот ден и доколку има негативен тест за коронавиру, може да ја напушти самоизолација. 

Според Дејли меил, таа опција за принцот Хари е најверојатно досега, освен ако тој не побара посебен статус наменет за дипломатите. Инаку, принцот Хари последен пат беше во Велика Британија минатата година во март, а последната фотографија од него и дедото Филип датира од 2019 година.

Да потсетиме, војводата од Единбург некое време беше во болница во Лондон , каде што беше хоспитализиран во средината на февруари, бидејќи не се чувствуваше добро. Тестовите покажаа дека принцот Филип има инфекција и проблеми со срцето, но Бакингемската палата не откри за што се работи во тоа време. Лекарите тогаш рекоа дека во случајот на 99-годишниот војвода, не станува збор за инфекција со  коронавирус . Пред неколку недели беше пуштен на домашна нега, но неговото здравје не издржа.

Adblocker detected! Please consider reading this notice.

We've detected that you are using AdBlock Plus or some other adblocking software which is preventing the page from fully loading.

We don't have any banner, Flash, animation, obnoxious sound, or popup ad. We do not implement these annoying types of ads!

We need money to operate the site, and almost all of it comes from our online advertising.

Please add tvstanici.net to your ad blocking whitelist or disable your adblocking software.

×