Казнети 128 возачи, од кои 52 за брзо возење – Фокус


На територијата на град Скопје вчера, во рамки на засилените сообраќајни контроли, се изречени вкупно 128 мерки, меѓу кои 52 санкции за возење повеќе од дозволената брзина.

Според МВР, од вкупно изречените мерки, 11 се за возење без возачка дозвола, осум за технички неисправни и нерегистрирани возила, три за минување на затворен семафор (црвено светло), три прекршоци што ги чинат пешаците, три за возење под дејство на алкохол и 32 за непрописно паркирање.

– Advertisements –

Засилените акциски сообраќајни контроли продолжуваат, најавија од МВР и апелираат до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за поголема безбедност во сообраќајот и посигурни патишта.

ИЗВОР. ФОКУС